REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPolska opera otworzy nowy sezon w Chicago Opera Theater

Polska opera otworzy nowy sezon w Chicago Opera Theater

-

Chicago Opera Theater, jeden z najlepszych teatrów operowych na Środkowym Zachodzie USA, przedstawił dziś szczegóły swojego jubileuszowego, pięćdziesiątego sezonu. W listopadzie 2022 r. rozpoczną go dwa przedstawienia opery „King Roger” Karola Szymanowskiego z librettem Jarosława Iwaszkiewicza.

„King Roger” w Chicago Opera Theater będzie nie lada gratką dla polskich melomanów w Chicago. Opera zostanie bowiem odśpiewana po polsku, a na scenie pojawi się cała plejada polskich artystów. W główne role – tytułowego Króla Rogera i Roksany wcielą się odpowiednio tenor Mariusz Godlewski i sopranistka Iwona Sobotka – artyści należący do ścisłej polskiej czołówki operowej z wieloma sukcesami na najbardziej prestiżowych scenach świata. Do współpracy została również zaproszona prowadzona przez Lucynę Migałę chicagowska grupa „Lira” – jedyny w Stanach Zjednoczonych polski zawodowy zespół pieśni i tańca. Śpiewacy „Liry” mają wspomóc chórzystów doskonale znanego w Chicago „Apollo Chorus”.

REKLAMA

Orkiestrę poprowadzi Lidiya Yankovskaya, od pięciu lat sprawująca funkcję dyrektora muzycznego COT. Spektakl wyreżyseruje Dylan Evans. Chicago Opera Theater planuje zaprezentować „Króla Rogera” dwa razy – 18 i 22 listopada 2022. Będzie to pierwsza polskojęzyczna opera w historii COT. Jak można przeczytać w oficjalnym komunikacie zapowiadającym nowy sezon, Chicago Opera Theater umieszczając dzieło Szymanowskiego w swoim repertuarze chce „oddać hołd silnej polskiej społeczności Chicago”.

„King Roger pokazuje nasze przywiązane do lokalnej społeczności, produkcja polskojęzycznej opery w Chicago pozwala nam nawiązać współpracę z wieloma wspaniałymi organizacjami w Chicago” – mówi Lidiya Yankovskaya.

„King Roger” to druga i zarazem ostatnia opera napisana przez Karola Szymanowskiego do libretta jego kuzyna – Jarosława Iwaszkiewicza. Powstała w latach 1918-24 jako efekt fascynacji Szymanowskiego kulturą starożytności, orientu i średniowiecza. Jest to magiczna i mistyczna opowieść o królu Sycylii Rogerze i jego żonie – Roxanie, którzy stają przez problemem sądu nad szerzącym pogaństwo pasterzem.

W programie sezonu 2022/23 Chicago Opera Theater znalazły się jeszcze: Albert Herring – opera Benjamina Brittena zaplanowana na styczeń 2023, światowa premiera opery Justine F. Chen i Davida Simpatico „Life and Death(s) of Adam Turing” (marzec 2023), jednoaktowa premiera „The Cook-Off” Shawna Okpebholo i Marka Campbella – kontynuacja cyklu COT Vanguard Opera, oraz koncert „Music of Remembrance”.

Więcej informacji o Chicago Opera Theater można uzyskać na stronie  chicagooperatheater.org.

(inf. wł.)

REKLAMA

2109327232 views

REKLAMA

2109327464 views

REKLAMA

REKLAMA

2111123855 views

REKLAMA

2109327605 views

REKLAMA

2109327704 views

REKLAMA

2109327812 views