REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Policjanci niosący pomoc na drogach ofiarami wypadków

Policjanci niosący pomoc na drogach ofiarami wypadków

-

Gubernator J.B. Pritzker wraz z policją stanową Illinos apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w obecności pojazdów ratunkowych. Od początku 2019 roku 14 funkcjonariuszy policji stanowej zostało potrąconych, w tym jeden śmiertelnie, udzielając pomocy ofiarom wypadków.

Gubernator J.B. Pritzker oraz szef policji stanowej Illinois, Brendan Kelly, zaapelowali do kierowców podczas konferencji prasowej, by zachowali szczególną ostrożność widząc pojazdy ratunkowe i policyjne na miejscu wypadku.

REKLAMA

Gubernator apelował o przestrzeganie tzw. Prawa Scotta (Scott’s Law) zwanego także prawem „Move Over”. Prawo to zobowiązuje kierowców do zredukowania prędkości, zachowania ostrożności oraz zmiany pasu ruchu w przypadku, kiedy na poboczu zatrzyma się pojazd ratowniczy lub jakikolwiek pojazd z włączonymi światłami awaryjnymi.

Do wypadków z udziałem funkcjonariuszy niosących pomoc ofiarom wypadków dochodzi, ponieważ kierowcy nie zachowują ostrożności. 17 marca nietrzeźwy kierowca wjechał w radiowóz policji stanowej w Joliet, a 20 marca w Collinsville w południowo-zachodnim Illinois funkcjonariusz policji stanowej, który przekierowywał ruch na I-55 po wcześniejszym wypadku, został uderzony przez ciężarówkę i trafił do szpitala z poważnymi obrażeniami.

Policja stanowa przypomina, iż mandaty za naruszenia prawa “Move Over” wynoszą od 100 do 10 tys. dolarów w zależności od wielkości wykroczenia i narażenia na niebezpieczeństwo osób lub uszkodzenia mienia. Dodatkowo, sprawca wykroczenia będzie musiał pojawić się w sądzie. Złamanie prawa “Move Over” wiązać się będzie również z czasowym zawieszeniem prawa jazdy: na 90 w przypadku uszkodzenia mienia, na 180 dni w przypadku uszkodzenia ciała lub na dwa lata, gdy sprawca spowoduje wypadek śmiertelny.

Policja stanowa informuje również, iż dodatkowe sankcje cywilne i karne zostaną nałożone na sprawcę wypadku poza maksymalną grzywną w wysokości 10 tys. dolarów.

Prawo “Move Over, zwane “Prawem Scotta”, zostało uchwalone po śmierci porucznika Scotta Gillena z Chicago Fire Departament, który zginął uderzony przez nietrzeźwego kierowcę niosąc pomoc ofiarom wypadku drogowego.
(ar)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks