REKLAMA

2128765293 views

REKLAMA

2128765291 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPolicja przeszukuje niewłaściwe mieszkanie. Miasto próbuje zablokować publikację filmu z kamery osobistej

Policja przeszukuje niewłaściwe mieszkanie. Miasto próbuje zablokować publikację filmu z kamery osobistej

-

Cywilne Biuro Odpowiedzialności Policji (COPA) potwierdziło we wtorek, że chicagowscy policjanci w lutym ubiegłego roku weszli w celu przeszukania do niewłaściwego domu i zakuli w kajdanki nagą kobietę, którą tam zastali. Sprawę ujawniła stacja CBS 2.

Zarzuty wobec policji zostały ujawnione pod koniec ubiegłego roku przez WBBM-TV (CBS 2) Chicago. W ostatni poniedziałek telewizja CBS 2 opublikowała fragmenty filmu z wejścia policji do mieszkania Anjanette Young, która z trudem uzyskała nagranie na potrzeby pozwu przeciwko miastu. Young nakaz wydania filmu musiała zdobyć w sądzie federalnym.

REKLAMA

Young powiedziała WBBM-TV, że wróciła do domu po pracy i rozbierała się do snu w sypialni, gdy funkcjonariusze zniszczyli jej drzwi taranem i łomem, i weszli do mieszkania. Na filmie słychać jest jej krzyk: „To zły dom, to zły dom” – kwestię tę Young powtórzyła ponad 40 razy.

Young zeznała, że policjanci zakuli ją w kajdanki, tym samym zmuszając do stania nago przed 12 krążącymi po mieszkaniu funkcjonariuszami. Powiedziała, że jeden z policjantów założył jej koc na ramiona, ale ostatecznie, ze względu na to, że jej ręce były skute, koc ześlizgnął się i kobieta ponownie została obnażona. Ostatecznie jeden z funkcjonariuszy przeprowadził kobietę do innego pomieszczenia, w którym mogła się przebrać.

Policjanci zorientowali się, że weszli do niewłaściwego mieszkania. W trakcie dziennikarskiego śledztwa Dave Savini z WBBM-T odkrył, że policja poszukiwała mężczyzny przebywającego w tym samym kompleksie mieszkaniowym na podstawie danych pochodzących od informatora. Poszukiwany był objęty nadzorem elektronicznym, zlokalizowanie go nie powinno więc stanowić problemu dla policji.

Incydent został nagrany przez kamery osobiste (tzw. body cameras) as przypięte do mundurów policjantów z wyłączeniem jednak fragmentu rozmowy o tym, że przeszukiwane mieszkanie nie jest tym właściwym.

Ani policja, ani COPA nie komentowały dochodzenia. Rzecznik COPA, Ephraim Eaddy, powiedział tylko, że zgodnie z polityką miasta, COPA upublicznia przed zakończeniem dochodzenia jedynie nagrania wideo tych incydentów, w których policjant użył broni i tych, które zakończyły się poważnymi obrażeniami ciała.

Administracja burmistrz Chicago Lori Lightfoot starała się zapobiec upublicznieniu nagrania w telewizji CBS 2 w ramach interwencyjnego pozwu w ostatni poniedziałek, ale sędzia federalny odrzucił wniosek miasta. „Miasto ma historię prób zatuszowania niekorzystnego filmu” – skomentował dla „Chicago Tribune” prawnik poszkodowanej kobiety, Keenan Saulter.

We wtorek 15 grudnia Lightfoot powiedziała dziennikarzom, że incydent miał miejsce przed objęciem przez nią urzędu w maju 2019 roku i na COPA złożyła winę za to, że nagrania nie upubliczniono wcześniej. Powiedziała również, że obawy o oficerów przeszukujących niewłaściwe domy doprowadziły do zmian w protokole nakazu przeszukania.

W federalnym pozwie złożonym przez Young, kobieta zarzuca policji, że nalot z dnia 21 lutego 2019 r. spowodował u niej traumatyczne przeżycia i naruszył jej prawa wynikające z czwartej poprawki przeciwko nieuzasadnionym przeszukaniom i konfiskatom.

Sprawa Young jest najnowszą z długiej serii pozwów sądowych złożonych przeciwko Chicagowskiemu Departamentowi Policji w związku z terroryzowaniem niewinnych rodzin podczas nalotów i przeszukań, które były oparte na niechlujnych, niezweryfikowanych nakazach przeszukania.

Inny federalny pozew z sierpnia zarzuca policji chicagowskiej splądrowanie domu i przetrzymywanie starszej kobiety i czterolatka pod bronią na podstawie źle sporządzonego nakazu rewizji. Pozew mówi, że nakaz przeszukania był oparty na wskazówce anonimowego informatora o nielegalnej broni w rękach syna właścicielki mieszkania. Poszukiwany mężczyzna przeprowadził się do Kalifornii kilka lat przed przeszukaniem domu.

(kk)

REKLAMA

2121439618 views

REKLAMA

REKLAMA

2121439639 views

REKLAMA

REKLAMA

2123235959 views

REKLAMA

2121439650 views

REKLAMA

2121439659 views

REKLAMA

2121439663 views