REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Polak obejmie katedrę na UIC

Polak obejmie katedrę na UIC

-

Profesor Michał Paweł Markowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego został mianowany szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury imienia Stefana i Lucy Hejnów na Wydziale Sztuk Wyzwolonych i Nauk Ścisłych Uniwersytetu Illinois w Chicago (UIC).markowski

“Od wielu lat mam ścisłe związki z amerykańskimi uniwersytetami; wykładałem na Harvardzie, Uniwersytecie Northwestern w Chicago, a także na Uniwersytecie Browna w Providence w stanie Rhode Island. Dzięki temu mam spore doświadczenie dydaktyczne” – powiedział PAP prof. Markowski, który wygrał otwarty konkurs na szefa Katedry Języka Polskiego i Literatury na UIC.

REKLAMA

Prof. Markowski dodał, że ogromne doświadczenie administracyjne w relacjach polsko-amerykańskich wynosi z Krakowa, gdzie od kilku lat kieruje katedrą Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i Centrum Zaawansowanych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Ufundowanie na Uniwersytecie Illinois w Chicago dwóch katedr: Języka Polskiego i Literatury oraz Historii Polski było możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 10 mln dol. zapisanej uczelni przez Romualda Hejnę, który zmarł w 2008 roku. Była to druga pod względem wielkości donacja pieniężna dla UIC.

Jak tłumaczy prof. Markowski, zamiarem fundatorów było wykreowanie takiego miejsca w Stanach Zjednoczonych, do którego mogliby zjeżdżać studenci z całej Ameryki, a także z Polski, by studiować na wysokim poziomie polską literaturę i historię.

Profesor Michał Paweł Markowski liczy na to, że obydwie katedry, stanowiące część departamentu języków i literatury słowiańsko-bałtyckiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, będą współpracować ze sobą.

“Będę starał się intensywnie zabiegać o to, by studia polskie przekształciły się z dość niestety prowincjonalnego kierunku w bardzo żywy, uznawany przez inne wydziały, kierunek” – podkreśla prof. Markowski, dodając, że “to jest jedyna szansa dla studiów polskich, żeby nie tylko przeżyły, ale żeby rozkwitły”.

Po zatwierdzeniu nominacji prof. Markowskiego przez Radę Powierniczą UIC, rozpocznie on sprawowanie obowiązków 16 sierpnia.

Profesor Michał Paweł Markowski jest kierownikiem Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i dyrektorem Centrum Studiów Humanistycznych na UJ. Jest autorem i edytorem ponad 20 książek poświęconych filozofii literatury i kultury. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2000). Wykładał między innymi w Wiedniu, Sztokholmie, Nowym Jorku, Chicago, Toronto. Jest publicystą “Tygodnika Powszechnego”.

IN (UIC, PAP)

Copyright ©2010 4NEWSMEDIA. Wszelkie prawa zastrzeżone

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks