REKLAMA

2115005310 views

REKLAMA

2115005308 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPodwyżka minimalnej płacy w Chicago w trybie przyspieszonym?

Podwyżka minimalnej płacy w Chicago w trybie przyspieszonym?

-

Burmistrz Rahm Emanuel nie czeka, aż parlament stanowy zatwierdzi podwyżkę minimalnego wynagrodzenia. Procedura wprowadzania podwyżki płac w mieście już ruszyła i może zostać sfinalizowana lada moment. 

Jeszcze miesiąc temu burmistrz Emanuel twierdził, że z podwyżką pensji do 13 dol. na godzinę poczeka do podjęcia decyzji w tej kwestii przez władze stanu Illinois. Obecny pośpiech włodarza miasta jest odpowiedzią na plan ustawodawców stanowych, w myśl którego Chicago zostałoby pozbawione swobody decyzji w sprawie najniższego wynagrodzenia i musiałoby przyjąć limit obowiązujący w Illinois, a będzie to prawdopodobnie 11 dol. na godzinę.

REKLAMA

Wczoraj na polecenie burmistrza odbyło się specjalne posiedzenie komisji rady miejskiej dotyczące minimalnych zarobków. Rekomendacje komisji zostały przekazane radzie miasta w pełnym składzie, która przegłosuje projekt ustawodawczy, wprowadzający  kilkuetapową podwyżkę minimalnego wynagrodzenia w Chicago do 13 dol. na godzinę.

Emanuel uważa podwyżkę płac dla najmniej zarabiających za jeden ze swoich priorytetów. Burmistrz – ubiegający się w lutym o reelekcję –  wydał już nawet dekrety, które wymagają, by kontrahenci i agencje siostrzane  miasta (m.in. CTA i CHA) zwiększyły minimalne zarobki swych pracowników do 13 dol. na godzinę.

Gdyby Chicago zatwierdziło własną podwyżkę znalazłoby się w gronie postępowych miast, które już to zrobiły, jak np. San Francisco i Seattle, gdzie stopniowo wprowadza się minimalne wynagrodzenie w wysokości 15 dol. na godzinę.

Przypomnijmy, że w Illinois aktualnie obowiązuje minimum godzinowe 8,25 dolarów. W ostatnich wyborach powszechnych 4 listopada wyborcy udzielili władzom stanu mandatu, aby  z dniem 1 stycznia zwiększyły zarobki najmniej zarabiających i poprawiły ich sytuację materialną, a przy okazji – sytuację ekonomiczną stanu. Znaczna większość wyborców we wszystkich rejonach Illinois opowiedziała się w referendum za zwiększeniem uposażeń.

Można się spodziewać, że ustawodawcy będą próbowali uniemożliwić Chicago podwyżkę dolnej granicy pensji, ale sami wręcz mogą zwlekać do przyszłego roku z wprowadzeniem stawki popieranej przez wyborców, by zadowolić gubernatora elekta Bruce’a Raunera. Nowy gubernator prosił ustawodawców, by wstrzymali się z  wszelkimi ważnymi decyzjami do objęcia przez niego urzędu w styczniu. Ostatnim dniem obrad parlamentu stanowego jest 4 grudnia.

(ao)

fot._vikram/Flickr/Stephen Z/Wikipedia/Tannen Maury/EPA

REKLAMA

2116576043 views

REKLAMA

REKLAMA

2116576244 views

REKLAMA

REKLAMA

2118372616 views

REKLAMA

2116576355 views

REKLAMA

2116576442 views

REKLAMA

2116576533 views