REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Podatek od napojów utrzymany w mocy

Podatek od napojów utrzymany w mocy

-

Sędzia sądu okręgowego powiatu Cook utrzymał w mocy podatek od sprzedaży napojów orzeźwiających, wynoszący centa od uncji płynu. Oznacza to, że za dwulitrową butelkę sody pop zapłacimy o 68 centów więcej, a za sześć puszek 72 centy więcej.

Sędzia Daniel Kubasiak oddalił roszczenia powodów, którzy domagali się likwidacji podatku, motywując, że jest niezgodny z konstytucją. Utrzymywali też, że przepisy określające implementację podatku są niejasne i nieprecyzyjne.

REKLAMA

Jednak sędzia Kubasiak nie zgodził się z powodami, wśród których było stowarzyszenie handlu detalicznego (Illinois Retail Merchants Association). Sędzia stwierdził też, że władza samorządowa, jaką dysponuje powiat Cook, upoważnia go do wprowadzenia nowego podatku.

Podatek od napojów miał wejść w życie 1 lipca, ale został zablokowany decyzją sądu na czas rozpatrywania argumentów zarówno przeciwników jak i zwolenników. Ostatecznie po zapoznaniu się ze stanowiskiem obu stron, sędzia Kubasiak wydał werdykt korzystny dla powiatu Cook.

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach szefowa powiatu Toni Preckwinkle zwolniła z pracy kilkaset osób z różnych agencji powiatowych utrzymując, że brakuje jej funduszy na ich pensje. Preckwinkle przekonywała, że bez podatku od napojów powiat nie może funkcjonować. Jeszcze w tym roku, według Preckwinkle, nowy podatek ma przynieść 70 mln dol., a w przyszłym 200 milionów.

Zadowolenie z decyzji sędziego Kubasiaka wyraziły nie tylko władze powiatu Cook, ale też organizacje ochrony zdrowia, które od dawna prowadzą kampanię przeciwko wysokosłodzonym napojom przyczyniającym się do otyłości i cukrzycy.

Nowy podatek nie obejmuje tylko i wyłącznie tych napojów, ale także wiele innych w ogóle niezawierających cukru. W rzeczywistości, nowy podatek nie dotyczy tylko niesłodzonych soków, mleka, wody i alkoholu.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks