REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Po wyborach powszechnych w Illinois

Po wyborach powszechnych w Illinois

-

We wtorek 3 listopada w całych Stanach Zjednoczonych, również w Illinois i Chicago, odbywały się prezydenckie wybory powszechne. Wyborcy głosowali nie tylko na głowę państwa, ale też na kandydatów na urzędy federalne, stanowe i lokalne, a także na sędziów.

Joe Biden wygrał w Illinois 

Kandydat demokratów Joe Biden wygrał zdecydowanie wtorkowe wybory prezydenckie w Illinois. Dzięki zwycięstwu w naszym stanie otrzymał 20 głosów elektorskich.

Joe Biden, były demokratyczny wiceprezydent, po zliczeniu 98% oddanych głosów, miał  55.1% (2,898,728 głosów), a urzędujący republikański prezydent Donald Trump – 43% (2,261,096).

W poprzednich wyborach prezydenckich, w 2016 roku, zdecydowanie w naszym stanie zwyciężyła kandydatka demokratów Hillary Clinton, pokonując także Donalda Trumpa.

Senator Durbin zdobył 5. kadencję

W Illinois nie było niespodzianki w wyborach na senatora USA. Długoletni demokratyczny senator Dick Durbin wygrał wyścig z czterema innymi kandydatami i wywalczył 5. kadencję w wyższej izbie Kongresu USA. Przy wynikach z 97% obwodów wyborczych Durbin zdobył 52,3% głosów, a republikanin Mark Curran – 40,9%, Willie Wilson z partii o jego imieniu – 3,9%, a resztę głosów przedstawiciele Green Party i Libertarian. Uzyskany przez Wilsona wynik poniżej 5% nie spełnił jego oczekiwań, by jego partia mogła wystawiać w przyszłych wyborach swoich kandydatów na różne urzędy.

Kto będzie reprezentował Illinois w Kongresie USA

Zacięte wyścigi na kongresmena toczyły się w kilku okręgach, w których zamieszkuje Polonia.

Demokraci utrzymali 3. okręg w Illinois, gdzie kongresmenem jeszcze do stycznia będzie Dan Lipinski. Kandydatka Partii Demokratycznej Marie Newman wygrała z republikaninem  Mikiem Fricilone. Newman zdobyła  53,2%, a Fricilone –  46,8%.

Kongresmen USA Jesus „Chuy” Garcia wygrał reelekcję jako kandydat Partii Demokratycznej do Izby Reprezentantów w 4. okręgu wyborczym. Były komisarz powiatu Cook pokonał mało znanego kandydata republikanów Jesusa E Solorio Jr. stosunkiem głosów 83.2% do 16.8%. Garcia w 2018 r. zajął miejsce zajmowane przez długoletniego kongresmena USA Luisa Gutierreza.

W 5. okręgu długoletni kongresmen Mike Quigley zdecydowanie pokonał republikanina Tommy’ego Hansona i „zielonego” Thomasa Wildę stosunkiem głosów 68,8% do 28,7%, do 2,5%. Quigley fotel w Izbie Reprezentantów USA zajmuje od 2009 roku.

W 6. okręgu toczył się wyrównany wyścig między demokratycznym kongresmenem Seanem Castenem i republikanką Jeannie Ives. Ostatecznie Casten pokonał Ives stosunkiem głosów 51,5% do 46,7%. Daleko w tyle pozostawał libertarianin Bill Redpath, który zdobył zaledwie 1,7% głosów. Casten w środę rano ogłosił swoje zwycięstwo w okręgu, w którym w 2018 r. pokonał republikańskiego kongresmena Petera Roskama.

W 8. okręgu demokratyczny kongresmen Raja Krishnamoorthi zwyciężył z libertarianinem Prestonem Gabrielem Nelsonem przewagą 70,9% do 29,1%.

W 9. okręgu w Illinois demokratyczna kongresmenka Jan Schakowsky pokonała republikanina Sargisa Sangari stosunkiem głosów 67,5% do 32,5%. Demokratka pierwsze wybory do Kongresu w 9. okręgu wyborczym wygrała w 1998 r., a jej obecna kadencja upływa w styczniu 2021 r.

W 10. okręgu demokratyczny kongresmen USA Brad Schneider pokonał republikankę Valerie Ramirez Mukherjee. Schneider miał 60% głosów, a Ramirez – 40%.

W 11. okręgu demokratyczny kongresmen Bill Foster pokonał przewagą 62,9% głosów do 37,1% republikanina Ricka Laiba.

Zacięty pojedynek toczy się w 14. okręgu pomiędzy demokratyczną kongresmenką USA Lauren Underwood a kandydatem republikanów, stanowym senatorem Jimem Oberweisem. Ubiegająca się o reelekcję Underwood w środę nie uznała swojej porażki. Po przeliczeniu 100% oddanych głosów przegrywała z Oberweisem zaledwie 895 głosami. Republikanin o swoim zwycięstwie poinformował w mediach społecznościowych. W czwartek rano zwycięzca tego wyścigu nie został jeszcze oficjalnie ogłoszony.

Kongresmen USA Adam Kinzinger wywalczył kolejną kadencję w Izbie Reprezentantów USA jako kandydat Partii Republikańskiej w 16. okręgu wyborczym. Kinzinger pokonał demokratkę Dani Brzozowski.

Do stanowego parlamentu 

O reelekcję do Senatu stanowego z 10. okręgu walczył demokratyczny senator Robert Martwick z republikaninem Anthonym Beckmanem, policjantem z Norridge. Przy wynikach z 99% obwodów lekką przewagę w głosach miał Martwick, na którego oddano 39,325 głosów, przy 39,298 oddanych na Beckmana. Obaj kandydaci mieli po 50%. Obaj są przekonani o swoim zwycięstwie. W czwartek trwało liczenie głosów, które zostały oddane korespondencyjnie.

W wyborach do Izby Reprezentantów Illinois demokratyczna posłanka stanowa Lindsey LaPointe w 19. okręgu pokonała kandydata republikanów Jeffa Muehlfeldera i Partii Libertariańskiej Josepha Schreinera: 55,1% do 41,5%, do 3,4%.

W 20. okręgu republikański poseł Brad Stephens, mający polskie pochodzenie, wygrał 58,5% do 41,5% z kandydatką demokratów Michelle Darbro. Burmistrz Rosemont został nominowany i zaprzysiężony na stanowego posła w tym okręgu w czerwcu 2019 r. Wtedy objął miejsce po Michaelu McAuliffe, który zrezygnował po 46 latach sprawowania urzędu.

W 45. okręgu demokratyczna posłanka Diane Pappas (Danuta Chudzik) toczyła zacięty pojedynek z republikaninem Sethem Lewisem.  Przegrała 46% do 54 %.

Kim Foxx ponownie prokurator stanową

W powiecie Cook demokratyczna prokurator stanowa Kim Foxx  wygrała z republikaninem Patem O’Brienem i libertarianinem Brianem Dennehy: 53,7% do 39,7%, do 6,6%. Foxx, która przez 12 lat była asystentką stanowego prokuratora w powiecie Cook, a następnie szefową biura przewodniczącej powiatu Cook Toni Preckwinkle, po wyborach w 2016 r. stała się pierwszą czarnoskórą prokurator stanową w Cook County. W czasie kampanii Foxx zarzucano błędy w oskarżaniu i „przepuszczanie” przez system sprawiedliwości osób zatrzymanych w związku z falą wandalizmu i grabieżami podczas protestów w sierpniu.

Wyścigi lokalne

W wyścigu o urząd sekretarza sądu okręgowego powiatu Cook wygrała demokratyczna senatorka stanowa Iris Martinez z republikanką Barbarą Bellar: 71,5% do 28,5%. Martinez będzie pierwszą Latynoską na stanowisku sekretarza sądu okręgowego Cook County.

Popierany przez naszą gazetę republikanin Dan Patlak ubiegający się o reelekcję na komisarza Rady Rewizyjnej ds. Podatków w powiecie Cook w 1. okręgu wygrał z demokratką Tammy Wendt. Patlak zdobył 52,9% przy 47,1% dla Wendt.

W powiecie Lake Emilia Czyszczoń, ubiegająca się o stanowisko rejestratora aktów własności nieruchomości z ramienia Partii Republikańskiej przegrała z demokratką Mary Ellen Vanderventer stosunkiem głosów 43% do 57%.

Sędziowie polskiego pochodzenia utrzymali stanowiska

Sędziowie powiatu Cook polskiego pochodzenia Aurelia Pucinski, Kenneth Wadas, Gregory Wojkowski, Ursula Walowski, Daniel Kubasiak, Robert Kuzas oraz James Pieczonka wywalczyli kolejną kadencję. Wszystkich siedmiu polsko-amerykańskich sędziów otrzymało poparcie powyżej wymaganych 60%. Wyborcy zadecydowali, że sędziowie pozostaną na swoich stanowiskach.

Sędzia Aurelia Pucinski, która zasiada w Sądzie Apelacyjnym Illinois (Appellate Court) otrzymała 76%, sędzia sądu okręgowego Ursula Walkowski miała 73,2%, sędzia sądu okręgowego Kenneth Wadas miał 65,7%, sędzia sądu okręgowego Gregory Wojkowski miał 71,2%, sędzia sądu okręgowego Daniel Kubasiak otrzymał 65,8%, sędzia sądu okręgowego James Pieczonka otrzymał 69,5%.

Zmiany w Sądzie Najwyższym Illinois

Sędzia Sądu Najwyższego stanu Illinois Thomas Kilbride prawdopodobnie nie utrzyma stanowiska, które zajmuje od 20 lat. Po wynikach z 97,8% obwodów Kilbride miał 56,4% głosów wobec wymaganych 60% do utrzymania kadencji w SN.

Przeciwnicy sędziego Kilbride, związani z Partią Republikańską, przedstawiali go jako sojusznika długoletniego demokratycznego marszałka stanowego parlamentu Michaela Madigana, nazywając go „ulubionym sędzią Madigana”.

W Sądzie Najwyższym Illinois pozostanie inny weteran SN sędzia Michael Toomin, który otrzymał 62,2% głosów.

W wyborach do Sądu Najwyższego w 5. okręgu miejsce zwolnione przez sędziego Lloyda Karmeiera wygrał republikanin David Overstreet, który zdobył 62,9% głosów, pokonując demokratkę Judy Cates. (37,1%)

Opracowały: Alicja Otap i Joanna Trzos

REKLAMA

Poprzedni artykułBuraczki do obiadu
Następny artykułWybory a imigranci

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks