REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Po tornadach w centralnym Illinois

Po tornadach w centralnym Illinois

-

fot.Larry W. Smith/EPA
fot.Larry W. Smith/EPA

 

REKLAMA

Co najmniej jedna osoba zabita i 7 rannych, domy w gruzach, powyrywane drzewa, uszkodzone linie wysokiego napięcia, podtopienia i powodzie − to niektóre ze skutków tornad i nawałnic, jakie przeszły 22 czerwca przez centralne Illinois. Następnego dnia po klęsce żywiołowej rozpoczęło się uprzątanie zniszczeń. Jej ofiary potrzebują pomocy.

Jak potwierdziło krajowe centrum meteorologiczne (National Weather Service, NWS), nawet 9 tornad przeszło w poniedziałek przez środkowe obszary Illinois, przez powiaty: Will, Kankakee, Lee, Grundy i LaSalle. Jak dotąd odnotowano jedną śmiertelną ofiarę i co najmniej siedem osób doznało obrażeń, a setki zostało pozbawionych dachu nad głową.

Wśród najbardziej poszkodowanych są mieszkańcy Coal City, które niemal kompletnie zostało zrównane z ziemią. Dotkliwych strat doznały też: Sublette, Mendota, Harmon, Ottawa, Morris, Momence i Braidwood. W tej ostatniej miejscowości znajduje się elektrownia atomowa, którą na szczęście ominęła trąba powietrzna.

Po tornado i towarzyszących mu nawałnicach pozostały też powodzie i podtopienia gruntu, dróg i piwnic w domostwach. Dodatkowo jeszcze następnego dnia rano około 19 tys. klientów elektrowni ComEd − w Dixon, Sterling, Coal City i Joliet− nie miało prądu. Dzień wcześniej bez prądu było 55 tysięcy osób.

Gubernator Bruce Rauner aktywował centrum szybkiego reagowania w sytuacjach nagłych (State Emergency Operations Center, SEOC), znajdujące się w Springfield. Zajęło się ono koordynacją akcji ratunkowej i pomocowej dla mieszkańców obszarów dotkniętych klęską żywiołową. W akcji biorą też udział zespoły zadaniowe z agencji ds. sytuacji nagłych (Illinois Emergency Management Agency), Departamentu Transportu (Illinois Department of Transportation), policji stanowej (Illinois State Police) oraz Departamentu Zasobów Naturalnych (Illinois Department of Natural Resources). Więcej informacji nt. akcji ratunkowo-pomocowej można znaleźć na witrynie: www.ready.illinois.gov

We wtorek gubernator Rauner wizytował rejony, przez które przeszły tornada, burze i nawałnice.

Amerykański Czerwony Krzyż uruchomił dwa centra pomocowe dla mieszkańców pozbawionych dachu nad głową: w Coal City High School, 655 W. Division w Coal City oraz w Ellice Dinges Center, 202 South West w Sublett. W schroniskach udostępniono też wodę i żywność dla wszystkich potrzebujących pomocy. Dodatkowo napoje i prowiant zapewniła remiza strażacka w Braidwood, 275 W. Main Street.

Osoby, które chciałyby przekazać pomoc finansową ofiarom żywiołu, powinny kontaktować się z Amerykańskim Czerwonym Krzyżem za pośrednictwem internetu: www.redcross.org lub telefonując: 1-800-RED CROSS.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks