REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Pierwszy czarnoskóry polityk wybrany marszałkiem Izby Reprezentantów Illinois

Pierwszy czarnoskóry polityk wybrany marszałkiem Izby Reprezentantów Illinois

-

Demokrata z Hillside Emanuel „Chris” Welch został w środę wybrany na marszałka stanowej Izby Reprezentantów Illinois. To historyczny wybór, bo jest pierwszym czarnoskórym na tym stanowisku, które od 1983 roku zajmował wpływowy stanowy Demokrata Michael Madigan. W środę zaprzysiążono nowy stanowy parlament 102. kadencji.

REKLAMA

78-letni Michael Madigan był najdłużej urzędującym marszałkiem Izby Reprezentantów w historii parlamentaryzmu w Stanach Zjednoczonych. Swoją kampanię w wyborach na 19. kadencję zawiesił w poniedziałek, po tym jak się okazało, że nie uda mu się zebrać 60 wymaganach głosów. Kłopoty Madigana związane są z nagłośnionym śledztwem federalnym w sprawie korupcji dotyczącej elektrownii ComEd.

Madiganowi, jak do tej pory, nie postawiono żadnych formalnych zarzutów. Po tym jak ogłosił, że nie złoży rezygnacji i będzie się ubiegać o kolejną kandencję na zajmowanym od dekad stanowisku marszałka, w szeregach jego własnej partii narastał wewnętrzny sprzeciw, a kilkoro Demokratów ogłosiło swoją kandydaturę w wyborach.

Pochodzący z Hillside na zachodnich przedmieściach, Emanuel „Chris” Welch, uważany za sojusznika Madigana, uzyskał jednogłośne poparcie klubu skupiającego czarnoskórych posłów (House Black Caucus) i w pierwszej turze głosowania w nocy z wtorku na środę otrzymał 50 głosów. W środę rano w drugiej turze otrzymał 70 głosów, przy 44 oddanych na kandydata Republikanów Jima Durkina, lidera mniejszości w Izbie Reprezentantów Illinois. Madigan nie wziął udziału w głosowaniu.

Wybór Welcha na marszałka wzbudza już kontrowersje ze względu na doniesienia o jego problemach z prawem w związku z incydentem o podłożu przemocy domowej z 2002 r. Partnerka Welcha miała zgłosić policji z Hillside, że uderzył jej głową w blat kuchenny podczas kłótni. Inna kobieta złożyła przeciwko niemu w 2010 r. pozew do sądu federalnego, w którym zarzuciła mu napastowanie seksualne i działania odwetowe w miejscu pracy, gdzie był jej zwierzchnikiem. Welch w stanowej legislaturze od 2013 r. reprezentuje 7. okręg wyborczy.

Do tematu powrócimy w weekendowym wydaniu naszej gazety.

(tos)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA