REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Pierwsze spotkanie Raunera, Madigana i Cullertona. Zbliża się sesja parlamentu stanowego

Pierwsze spotkanie Raunera, Madigana i Cullertona. Zbliża się sesja parlamentu stanowego

-

Republikański gubernator elekt Bruce Rauner spotkał się po raz pierwszy  z demokratycznymi przywódcami w parlamencie stanowym – marszałkiem Izby Michaelem Madiganem i przewodniczącym Senatu Johnem Cullertonem. Wkrótce rozpocznie się ostatnia w tym roku sesja Legislatury Illinois. Decyzje podjęte podczas obrad mogą utrudnić rządy Raunerowi.

Na spotkaniu, które odbyło się w przyjaznej atmosferze w śródmiejskim City Club w ubiegłym tygodniu, Rauner zwrócił się z prośbą  do Madigana i Cullertona, by parlament stanowy podczas swej ostatniej sesji nie podejmował ważnych kwestii, do których należy np. utrzymanie w mocy podwyżki stanowego podatku od dochodu oraz wprowadzenie podwyżki minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w Illinois.

REKLAMA

2147483647 clicks

Podwyżka podatku wygasa z dniem 1 stycznia i jeśli nie zostanie przedłużona, to w budżecie stanu pojawi się dziura wynosząca 4 mld dolarów. W kampanii wyborczej Rauner popierał wygaśnięcie podwyżki  podatku od dochodu; twierdził, że niedobory budżetowe można zlikwidować przy pomocy oszczędności , cięć w wydatkach i biurokracji, a także poprzez wprowadzenie podatków od niektórych usług,

Demokraci mają większość w obydwu izbach i mogliby zatwierdzić obydwie kwestie, zanim Rauner oficjalnie obejmie urząd w styczniu przyszłego roku.

O podwyżkę minimalnej płacy zabiega ustępujący gubernator Pat Quinn,  który podkreśla, że wyborcy w referendum dali parlamentowi mandat na zatwierdzenie takiej podwyżki.

Rauner opowiada się za zwiększeniem płacy, ale tylko wtedy, gdy będą mu towarzyszyły ulgi dla sektora biznesowego.

Inne zdanie ma na ten temat demokratyczny burmistrz Chicago – prywatnie przyjaciel Raunera. W ubiegłym tygodniu Emanuel domagał się jak najszybszego i nieograniczonego żadnymi warunkami wprowadzenia podwyżki minimalnych zarobków w Illinois. Burmistrz apelował też o utrzymanie podwyżki stanowego podatku od dochodu.

Rzecznik Raunera stwierdził, że nowy gubernator jest zainteresowany rozwiązaniem palących problemów Illinois w rezultacie kompromisowego,dwupartyjnego porozumienia.

Ostatnia w tym roku sesja paramentu stanowego odbędzie się w dniach od 19 do 21 listopada oraz od 2 do 4 grudnia.

(ao)

Na zdjęciu: Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

REKLAMA

2131944988 views

REKLAMA

REKLAMA

2131945003 views

REKLAMA

REKLAMA

2133741323 views

REKLAMA

2131945013 views

REKLAMA

2131945016 views

REKLAMA

2131945020 views