REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Pierwsze od maja obrady stanowego parlamentu w Springfield

Pierwsze od maja obrady stanowego parlamentu w Springfield

-

Stanowy parlament w Springfield zaplanował ostatnią sesję w starym składzie. Posiedzenie rozpoczynające się w piątek 8 stycznia będzie pierwszym od maja. Nowa stanowa legislatura zostanie zaprzysiężona 13 stycznia. 

Ze względu na pandemię i podjęte środki bezpieczeństwa nie wszyscy powrócą na Kapitol w Springfield. Izba Reprezentantów stanu Illinois ma obradować w Bank of Springfield Centre, ponieważ jest tam więcej miejsca i można utrzymać odpowiednie, bezpieczne odległości między uczestnikami obrad.

REKLAMA

Oczekuje się, że stanowy Senat zbierze się w siedzibie parlamentu. Będzie to ostatnia sesja legislatury stanowej 101. kadencji. Określana jest kolokwialnym terminem „lame duck”, jak potocznie nazywa się okres od wyborów do inauguracji. Ponownie wybrani i nowi członkowie stanowego parlamentu zostaną zaprzysiężeni na pierwszej sesji 102. stanowego parlamentu zaplanowanej na 13 stycznia.

Niewykluczone, że ustawodawcy na wznowionych w piątek obradach zajmą się sprawą podwyżki podatku dochodowego, o co zaapelował gubernator JB Pritzker. Po odrzuceniu w listopadowych wyborach poprawki do stanowej konstytucji (Fair Tax Amendment), której przyjęcie pozwoliłoby zmienić dotychczasowy stały (liniowy – flat income tax rate) podatek od dochodów na podatek ruchomy (stopniowalny, progresywny – progressive, graduated), gubernator wezwał stanowych ustawodawców do uchwalenia 66-procentowej podwyżki stawki podatku dochodowego dla wszystkich.

Administracja Pritzkera prognozuje deficyt w wysokości 3,9 miliarda dolarów w roku fiskalnym kończącym się 30 czerwca 2021 r. Illinois straciło mniej więcej połowę zaplanowanych dochodów z podatków z powodu ograniczeń pandemicznych wpływających na biznesy i zatrudnienie.

Oczekuje się, że na pierwszej od 200 dni sesji legislacyjnej stanowi parlamentarzyści zajmą się także regulacjami dotyczącymi prowadzenia wirtualnych obrad. Propozycja ma popracie zarówno Demokratów, którzy mają większość w obu izbach stanowej legislatury, jaki i Republikanów. Zdalne posiedzenia byłyby możliwe w sytuacjach kryzysowych, takich jak pandemia. Z powodu pandemii koronawirusa i braku przepisów regulujących wirtualne posiedzenia, stanowi parlamentarzyści nie obradowali od końca maja 2020 r., kiedy zebrali się na krótkim posiedzeniu, by zatwierdzić budżet. 

Joanna Trzos
j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA