REKLAMA

2130474441 views

REKLAMA

2130474440 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPiątkowy protest na chicagowskim Logan Square – w rejonie domu burmistrz...

Piątkowy protest na chicagowskim Logan Square – w rejonie domu burmistrz Lori Lightfoot (ZDJĘCIA)

-

Po piątkowym marszu ulicami Chicago tysięcy osób domagających się sprawiedliwości w sprawie zastrzelenia 13-letniego Adama Toledo przez policjanta, władze miasta przygotowały się na kolejne manifestacje. Protest w rejonie parku Logan Square – w rejonie domu  burmistrz Lori Lightfoot – miał raczej  pokojowy przebieg, choć kilka osób starło się z policją.

Tysiące demonstrantów zgromadziło się i przemaszerowało w piątek 16 kwietnia w rejonie Logan Square, dzień po tym, jak miasto opublikowało nagranie wideo z zastrzelenia przez policjanta 13-letniego Adama Toledo. Policja chicagowska  podjęła przygotowania na wypadek kolejnych protestów w czasie weekendu.

REKLAMA

Około godz. 6 pm w piątek kilkaset osób zebrało się w rejonie Logan Square Park i planowało przemaszerować do domu burmistrz Lori Lightfoot (w okolicy 3400 W. Wrightwood), ale barykady policyjne nie pozwoliły im podejść zbyt blisko.

Grupa rozrosła się do tysięcy osób, które maszerowały, zamykając okolicę w rejonie ulic Milwaukee, Diversey i Kimball około  godz. 7:30 pm.

Wielu obecnych powiedziało, że byli tam, aby zaprotestować przeciwko metodom działania policji, który są niewłaściwe i chcieli, aby burmistrz Lightfoot usłyszała to przesłanie.

Zgromadzenie było w dużej mierze pokojowe, ale gdy zbliżało się ku końcowi, około godziny 10 pm, mała grupa jego uczestników starła się z policją. Przynajmniej jedna osoba została aresztowana w związku z protestem.

Dzielnicowi aktywiści ciągle żądają reformy policji. Burmistrz Lori Lightfoot zapewnia, że chce reformy chicagowskiej policji jeszcze przed nadejściem lata, zwłaszcza w zakresie pościgów pieszych.

Przed czwartkowym upublicznieniem nagrania z zabicia Adama Toledo miasto i wiele placówek handlowych i biznesowych przygotowało się na możliwość wybuchu zamieszek. Okna wystawowe sklepów zostały zabite drewnianymi panelami, a pojazdy komunalne stały gotowe do zablokowania ruchu; sceneria w centrum Chicago przypominała tę z ubiegłej wiosny, po śmierci George’a Floyda w Minneapolis.

Na sobotę wieczorem zaplanowano czuwanie online, upamiętniające Adama Toledo, zaś w niedzielę kolejny przemarsz ulicami miasta. Choć ma być to pokojowy protest, policja chicagowska jest przygotowana na ewentualność zamieszek do końca weekendu. (Inf. wł.)

Zdjęcia: Jacek Boczarski

REKLAMA

2126315887 views

REKLAMA

REKLAMA

2126315904 views

REKLAMA

REKLAMA

2128112224 views

REKLAMA

2126315914 views

REKLAMA

2126315918 views

REKLAMA

2126315922 views