REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPiąta gwiazda na fladze Chicago?

Piąta gwiazda na fladze Chicago?

-

fot.Ewa Malcher
fot.Ewa Malcher

Sędzia Sądu Najwyższego Illinois Ann Burke chce, by na fladze Chicago pojawiła się piąta gwiazda, symbolizująca paraolimpiadę. Sędzia, współorganizatorka pierwszej olimpiady dla niepełnosprawnych intelektualnie, zwróciła się do burmistrza Rahma Emanuela, by zainicjował procedurę dodania piątej gwiazdy.

REKLAMA

Sędzia Burke przedstawiła swą prośbę radzie miasta i burmistrzowi Emanuelowi 29 listopada, w dniu urodzin burmistrza, mówiąc, że piąta gwiazda upamiętni historyczną rolę, jaką odegrało Chicago w powstaniu paraolimpiady i w upowszechnieniu tego wydarzenia sportowego na całym świecie. Jak podkreśliła Burke, komitet paraolimpiady, którego jest współzałożycielką, będzie obchodził 50-lecie w 2018 roku.

Relacje odnośnie reakcji Emanuela na prośbę sędzi Burke są sprzeczne. Rzecznik burmistrza stwierdził, że odniósł się on do propozycji entuzjastycznie. Natomiast gazeta “Chicago Tribune” napisała, że Emanuel nie skomentował prośby sędzi i nie bił jej brawa, gdy klaskali wszyscy radni, łącznie z jej mężem Edem Burke’em.

Wszelkie zmiany w wyglądzie oficjalnego sztandaru miasta leżą w gestii burmistrza i Rady Miasta Chicago. Jedna z gwiazd na fladze symbolizuje Fort Dearbon, druga wielki pożar chicagowski, trzecia Światową Wystawę Kolumbijską, a czwarta wystawę Stu Lat Postępu.

Popularna na całym świecie paraolimpiada odbyła się po raz pierwszy w Chicago 20 lipca 1968 roku na stadionie Soldier Field. W pierwszych igrzyskach dla osób niepełnosprawnych intelektualnie (ang. Special Olympics) udział wzięło około tysiąca sportowców.

Obok pomysłodawczyni paraolimpiady Eunice Kennedy Shriver współorganizatorką pierwszych igrzysk w Chicago była młoda nauczycielka wychowania fizycznego – Anne McGlone, czyli Anne Burke, sędzia Sądu Najwyższego Illinois i żona radnego chicagowskiego Edwarda Burke’a.

Dziś Special Olympics to organizacja międzynarodowa zrzeszająca ponad 5 mln sportowców z około 175 krajów.

(ao)

REKLAMA

2123200133 views

REKLAMA

REKLAMA

2123200150 views

REKLAMA

2124996470 views

REKLAMA

2123200160 views

REKLAMA

2123200166 views

REKLAMA

2123200170 views