REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoPaul Burak, emerytowany ksiądz z Orland Park, sprawcą śmiertelnego wypadku

Paul Burak, emerytowany ksiądz z Orland Park, sprawcą śmiertelnego wypadku

-

Emerytowany ksiądz z kościoła St. Michael w Orland Park, 73-letni Paul Burak, został oskarżony w sprawie potrącenia dwóch nauczycielek z tej parafii, w tym jednej śmiertelnie. Cała trójka w środę 4 grudnia brała udział w tym samym świątecznym przyjęciu, po którym doszło do tragedii. Burak był pod wpływem alkoholu.

Nauczycielki ze szkoły katolickiej St. Michael w Orland Park, 61-letnia Margaret „Rone” Leja i 54-letnia Elizabeth Kosteck, opuściły przyjęcie świąteczne dla pracowników parafii w irlandzkim pubie niedaleko centrum handlowego Orland Square Mall, zaledwie kilka minut przed Paulem Burakiem.

REKLAMA

73-letni emerytowany ksiądz zapewnił dwóch innych uczestników tej imprezy, że czuje się dobrze i jest w stanie sam dojechać do domu w Palos Heights – wynika z relacji asystentów prokuratora stanowego w powiecie Cook.

Nauczycielki powracały do swoich samochodów na parkingu, kiedy Burak podczas cofania z miejsca parkingowego uderzył swoim buickiem regal w innym samochód, a potem potrącił kobiety.

Nie zatrzymał się. Odjechał z miejsca wypadku pozostawiając kobiety bez pomocy. Leja zmarła na skutek odniesionych rozległych obrażeń ciała. Kosteck na drugi dzień została wypisana ze szpitala.

73-latek został aresztowany dopiero w piątek 6 grudnia, po analizie nagrań wideo uzyskanych z okolicznego monitoringu. Policjanci ustalili, że ramka przedniej tablicy rejestracyjnej została uszkodzona podczas wypadku, a jej części znaleziono na miejscu zdarzenia.

Paul Burak w sobotę stanął przed sądem powiatu Cook w Chicago i został oskarżony o jazdę pod wpływem alkoholu i opuszczenie miejsca wypadku ze skutkiem śmiertelnym.

„To okropne zdarzenie dla wszystkich zaangażowanych” – powiedział sędzia Arthur Wesley Willis.

Burak wyszedł w sobotę na wolność po wpłaceniu 10 proc. z kaucji ustalonej na 10 tys. dol. Zgodnie z orzeczeniem sądowym do rozpoczęcia procesu będzie pod elektronicznym monitoringiem.

Asystent prokuratora stanowego w powiecie Cook poinformował, że emerytowany ksiądz zeznał, że wypiciu wyskokowego koktajlu (typu Manhattan) i lampki wina na przyjęciu źle się poczuł i stracił na chwilę świadomość. Wiedział, że w coś uderzył, ale myślał, że jest to krawężnik.

Kierowca, który jechał za Burakiem, widział, jak nie zatrzymał się po potrąceniu kobiet, i pojechał za nim. Kiedy 73-latek podjechał na parking przy restauracji Panda Express, kierowca wysiadł, podbiegł do auta Buraka i powiedział mu, aby wrócił na miejsce wypadku.

Emerytowany ksiądz dojechał na parking przed restauracją Square Celt, gdzie czynności dochodzeniowe prowadziła już policja, ale nie wysiadł z auta i nikomu nie powiedział o tym, że był sprawcą wypadku.

Do domu w Palos Heights odwiózł go inny ksiądz z parafii St. Michael, który widział jak Burak uderzył na parkingu w inny samochód. Także jemu nic nie powiedział o swoim udziale w potrącenie kobiet. Był wyraźnie zdezorientowany i nie potrafił podać swojego adresu.

Emerytowany ksiądz nigdy wcześniej miał problemów z prawem i nie był karany. Paul Burak księdzem w kościele St. Michael w Orland Park był od 2009 roku do przejścia na emeryturę w 2018 r. Wcześniej sprawował posługę w parafiach St. Catherine of Genoa w Genoa i Our Lady of the Ridge w Chicago Ridge.

W 2014 roku otrzymał nagrodę od ówczesnego kardynała Francisa George’a po 49 latach posługi kapłańskiej. Paul Burak dorastał w Chicago w domu przy 82nd Street i Damen Avenue. W 1955 r. jego rodzina przeniosła się do parafii St. Linus Parish w Oak Lawn. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1972 r.

„Jako wspólnota nadal opłakujemy stratę Pani Lei i obrażenia Pani Kosteck. Ponownie przekazujemy nasze szczere kondolencje, wsparcie i współczucie dla ich rodzin oraz pamiętamy o nich i wszystkich dotkniętych tą tragedią w naszych modlitwach” – czytamy w oświadczeniu, które otrzymaliśmy 7 grudnia od Archidiecezji Chicagowskiej.

Wielu parafian nie może uwierzyć w to co się stało. „Całkowite niedowierzanie. Po pierwsze, nie byłam pewna, czy dobrze usłyszałam to nazwisko”– przyznała przed kamerą telewizji ABC 7 Chicago Jan Brown, przyjaciółka jednej z ofiar.

Dyrektor szkoły Michael Paul Smith w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej napisał, że jego „smutnym obowiązkiem” jest poinformowanie rodzin, że w sprawie wypadku oskarżono Paula Buraka.

61-letnia Margaret „Rone” Leja, która zostanie pochowana we wtorek, była nauczycielką technologii komputerowych. W szkole katolickiej St. Michael pracę rozpoczęła w marcu br. Wcześniej pracowała w Mount Assisi Academy w Lemont. 54-letnia Elizabeth Kosteck jest nauczycielką klas trzecich od 2005 r.

(tos)

fot.Cook County Sheriff’s Department

REKLAMA

2115054128 views

REKLAMA

2115054360 views

REKLAMA

REKLAMA

2116850750 views

REKLAMA

2115054500 views

REKLAMA

2115054599 views

REKLAMA

2115054707 views