REKLAMA

2132641601 views

REKLAMA

2132641600 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoOsoby z problemami zdrowotnymi już mogą się szczepić przeciw COVID-19

Osoby z problemami zdrowotnymi już mogą się szczepić przeciw COVID-19

-

Pacjenci z rakiem, cukrzycą i chorobami serca dołączyli do fazy szczepień dla seniorów

Osoby ze współistniejącymi problemami zdrowotnymi od czwartku 25 lutego mogą szczepić się przeciw COVID-19. Stan Illinois rozszerzył fazę szczepień 1b na osoby z grupy wysokiego ryzyka (faza 1b+). Władze nadal apelują jednak o cierpliwość, gdyż liczba szczepionek jest ograniczona.

REKLAMA

Do seniorów od 65. roku życia oraz pracowników kluczowych, którzy mogą obecnie szczepić się przeciw koronawirusowi w ramach fazy 1b, w czwartek dołączyli również pacjenci z rakiem, cukrzycą, cierpiący na otyłość, kobiety w ciąży i inne osoby z grupy wysokiego ryzyka.

„W miarę stopniowego wzrostu federalnego zaopatrzenia w szczepionki, Illinois planuje 25 lutego rozszerzenie fazy 1b na osoby z chorobami współistniejącymi oraz problemami zdrowotnymi określonymi przez CDC” – podało w oświadczeniu biuro gubernatora. Illinois ma również traktować priorytetowo osoby z niepełnosprawnościami.

Na wstępnej liście problemów zdrowotnych, które kwalifikują mieszkańców do otrzymania szczepionki znalazły się: rak, choroby płuc, choroby serca, cukrzyca, przeszczep organów, otyłość, ciąża, anemia sierpowata.

Gubernator Illinois J.B. Pritzker powiedział w oświadczeniu, że osoby, które nie ukończyły 65 lat, lecz mają za sobą raka lub chorobę serca, mają podwyższone ryzyko komplikacji lub śmierci po zakażeniu COVID-19. Dodał, że stan Illinois w myśl zaleceń CDC stopniowo rozszerza dostępność szczepionki na poszczególne grupy, aż będzie ona szeroko dostępna dla wszystkich osób, które chcą ją otrzymać. Do tego czasu, jak podkreślił, mieszkańcy Illinois powinni kontynuować noszenie masek i przestrzeganie innych zaleceń służb zdrowia publicznego.

Rozszerzenie planu 1b dotyczy osób w wieku od 16 lat, które nie były objęte dotychczasowymi fazami szczepień. Przypomnijmy, że w pierwszej fazie, 1a, szczepić się mogli pracownicy służby zdrowia oraz niektórzy pracownicy kluczowi. Faza 1b, która rozpoczęła się 25 stycznia, objęła dodatkowo seniorów od 65. roku życiu oraz kolejne grupy pracowników kluczowych.

Kobiety w ciąży nie brały udziału w badaniach klinicznych nad szczepionką i do tej pory nie było informacji na temat bezpieczeństwa szczepionki dla tej grupy. Jednak w lutym dr Anthony Fauci, główny epidemiolog kraju i doradca ds. zdrowia w Białym Domu powiedział, że w grupie ponad 10 tys. ciężarnych kobiet, które do tej pory otrzymały szczepionkę, nie zarejestrowano żadnych problemów.

Według zaleceń Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), jeśli kobieta, która kwalifikuje się do otrzymania szczepionki jest w ciąży, to może się zaszczepić, najlepiej po konsultacji z lekarzem.

Publiczne placówki szczepień w Chicago oraz na kilku przedmieściach zrezygnowały z rozszerzonej fazy szczepień osób z problemami zdrowotnymi z powodu problemów z zaopatrzeniem w szczepionki. Kwalifikujący się w fazie 1b+ mogą dowiadywać się w sprawie szczepionki w prywatnych punktach szczepień, w tym aptekach i niektórych klinikach.

Do szczepień w trwającej obecnie fazie 1b kwalifikuje się ponad 3,2 mln mieszkańców Illinois: seniorzy w wieku od 65. roku życia i pracownicy „pierwszej linii”, w tym pracownicy sklepów spożywczych, zakładów wytwórczych i szkół.

Miesiąc od rozpoczęcia fazy 1b władze nadal apelują do mieszkańców o cierpliwość, tłumacząc, że liczba szczepionek jest ograniczona przez rząd federalny. W zeszłym tygodniu dostawy szczepionki dodatkowo opóźnił atak zimy. Władze radzą, by często sprawdzać dostępność wizyt.

Szczepienia w dalszym ciągu są możliwe tylko po umówieniu, lecz na najbliższe tygodnie władze Illinois zapowiadają uruchomienie punktów szczepień typu „walk-in”, czyli bez konieczności wcześniejszego umawiania się.

Przypominamy adresy stron internetowych oraz telefon ws. szczepień

vaccine.cookcountyil.gov – strona przeznaczona dla mieszkańców przedmieść powiatu Cook County kwalifikujących się aktualnie do szczepień. Osoby bez dostępu do Internetu mogą telefonować ws. rejestracji i aby uzyskać dodatkowe informacje dotyczące szczepień. Numer telefonu: 833-308-1988 – czynny jest od 7 am do 7 pm, od poniedziałku do piątku.

coronavirus.illinois.gov – witryna przeznaczona dla wszystkich mieszkańców stanu Illinois. Na tej stronie znajdują się wszystkie aktualne dane nt. szczepionek w Illinois, wyszukiwarka punktów szczepień i kompletna lista wszystkich placówek szczepień wraz z ich stronami internetowymi.

Mieszkańcy Chicago mogą uzyskać informacje o szczepieniach na stronie:

www.chicago.gov/city/en/sites/covid19-vaccine/home/vaccine-planning-in-chicago.html (na stronie jest możliwość automatycznego przetłumaczenia na język polski)

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

REKLAMA

2129602390 views

REKLAMA

REKLAMA

2129602405 views

REKLAMA

REKLAMA

2131398725 views

REKLAMA

2129602415 views

REKLAMA

2129602418 views

REKLAMA

2129602422 views