REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Oskarżony o zabójstwo b. policjant w roli sprzątacza

Oskarżony o zabójstwo b. policjant w roli sprzątacza

-

Jason Van Dyke fot.Cook County State's Attorney's Office/EPA
Jason Van Dyke fot.Cook County State’s Attorney’s Office/EPA

Związek zawodowy policjantów chicagowskich (Fraternal Order of Police, FOP) znalazł się w ogniu krytyki, ponieważ zatrudnił w charakterze sprzątacza Jasona Van Dyke’a, który stracił pracę w policji w związku z zabiciem szesnastoma strzałami Laquana McDonalda.

REKLAMA

Przypomnijmy, że Van Dyke został niedawno oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia po tym jak upublicznione zostało drastyczne wideo, nagrane przez kamerę policyjną. W październiku 2014 roku trzymający w ręku nóż nastolatek został zastrzelony szesnastoma strzałami.

Jak oświadczył prezes związku Dean Angelo, Van Dyke został zatrudniony ze stawką 12 dol. na godzinę przy sprzątaniu siedziby związkowej znajdującej się w śródmieściu Chicago. Angelo stwierdził, że Van Dyke nie może znaleźć żadnej pracy z powodu nagonki medialnej, a ma na utrzymaniu rodzinę. Szef FOP podkreślił, że Van Dyke i jego żona ciągle otrzymują pogróżki.

Krytycznie odniósł się do postępowania FOP działacz społeczny ks. Mike Pfleger z parafii św. Sabiny. Zdaniem ks. Pflegera związek ignoruje nastroje społeczne i powinien się wstydzić swego postępowania. Również murzyński aktywista Jesse Jackson senior potępił FOP i zapowiedział, że zwróci się o interwencję do burmistrza Rahma Emanuela.

Zgoła odmienną opinię wyraził Michael Brown, były policjant i aktualnie wykładowca kryminalistyki w MacCormack College. Jego zdaniem, związek ma prawo pomagać i dawać pracę komu chce, bo jest prywatną instytucją, finansowaną przez swych członków, a nie przez podatników.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks