REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Ognisko koronawirusa w Domu Weterana w LaSalle.  Stanowi ustawodawcy domagają się wyjaśnień

Ognisko koronawirusa w Domu Weterana w LaSalle.  Stanowi ustawodawcy domagają się wyjaśnień

-

Republikańscy ustawodawcy w Springfield ponownie wezwali do przeprowadzenia przesłuchania w komisji ds. weteranów Izby Reprezentantów stanu Illinois w sprawie ogniska koronawirusa w stanowym Domu Weterana w LaSalle. Około 20 procent pensjonariuszy zmarło z powodu powikłań związanych z Covid-19. Gubernator JB Pritzker popiera niezależne dochodzenie w tej sprawie.

Od 1 listopada koronawirus doprowadził do śmierci co najmniej 28 mieszkańców Domu Weterana w LaSalle. Obecnie w tej stanowej placówce opiekuńczej mieszka co najmniej 100 osób. Od początku epidemii potwierdzono tam łącznie 106 przypadków zakażeń koronawirusem wśród pensjonariuszy i 96 u pracowników. Do ub. piątku wyzdrowiało 38 weteranów i 76 pracowników.

REKLAMA

Dyrektor Departamentu ds. Weteranów stanu Illinois (Illinois Department of Veterans Affairs – IDVA) Linda Chapa LaVia ogłosiła w ubiegłym tygodniu, że ​​p.o. inspektora generalnego Departamentu Pomocy Społecznej stanu Illinois przeprowadzi niezależne dochodzenie w sprawie wybuchu epidemii w LaSalle. Jego przeprowadzenie poparł gubernator JB Pritzker. „Jeśli doszło do zaniedbań, złamania przepisów, to ludzie powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedział Pritzker.

IDVA opublikował również w ostatnim tygodniu dwa raporty z dwóch oddzielnych wizytacji w Domu Weterana w LaSalle – pierwszej 12 listopada przeprowadzonej przez urzędnika z Departamentu ds. Weteranów Stanów Zjednoczonych i drugiej 17 listopada złożonej przez urzędnika stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego.

Ze sporządzonych raportów wynika, że na miejscu zwrócono uwagę na problemy, które wymagały natychmiastowego rozwiązania, w tym zastąpienie wszystkich niealkoholowych środków do dezynfekcji rąk środkami na bazie alkoholu, przeprowadzanie testów na Covid-19 wśród mieszkańców i personelu dwa razy w tygodniu zamiast raz w tygodniu oraz wymagania od personelu przestrzegania zasad dotyczących środków ochrony osobistej (PPE).

Urzędnik Departamentu ds. Weteranów USA opisał w swoim raporcie konkretne przykłady pracowników naruszających protokoły PPE, na przykład noszenie masek pod brodą. Odnotowano również, że osoby z personelu, u których test potwierdził zakażenie koronawirusem, uczestniczyły w imprezie z okazji Halloween.

Chapa LaVia podkreśliła, że ​​nie można tego do końca udowodnić, bo te informacje oparte są na „ustnej relacji”.

Z kolei Anthony Kolbeck, szef oddelegowanej do sprawy grupy urzędników IDVA, ujawnił, że pięciu pracowników Domu Weterana w LaSalle kontynuowało pracę w placówce nawet po tym, jak otrzymali pozytywny wynik testu. Jak ustalono zajmowali się wtedy tylko pensjonariuszami, u których również testy potwierdziły zakażenie koronawirusem.

Członkowie komisji ds. spraw weteranów Izby Reprezentantów stanu Illinois już 10 listopada zażądali przesłuchania w sprawie ogniska Covid-19 w LaSalle w piśmie wysłanym do przewodniczącej komisji, demokratycznej stanowej posłanki Stephanie Kifowit. Sprawa była omawiana na zdalnym przesłuchaniu w senackiej komisji w ubiegłym tygodniu, ale posłowie nie zostali na nie zaproszeni. Stanowy Senat zatwierdził procedury przeprowadzania wirtualnych przesłuchań, ale nie dotyczy to Izby Reprezentantów Illinois. Oznacza to, że każde posiedzenie komisji niższej izby stanowego parlamentu musi odbyć się z osobistym udziałem ich członków na Kapitolu.

Stanowi senatorowie z Partii Republikańskiej: Paul Schimp, członek senackiej komisji ds. weteranów, i Sue Rezin, której okręg wyborczy obejmuje Dom Weterana, również wezwali do zaplanowania kolejnej wizytacji w LaSalle.

W poniedziałek Schimpf i Rezin wysłali list do demokratycznego przewodniczącego senackiej komisji, senatora Toma Cullertona, prosząc w nim, aby „wyznaczył termin następnego przesłuchania w ciągu najbliższych kilku tygodni”.

W swoim e-mailu z odpowiedzią Cullerton stwierdził, że termin następnych przesłuchań jeszcze nie został wyznaczony, ale współpracuje z ustawodawcami z obu partii, aby zaplanować następne spotkanie.

„Najważniejsze jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego zmarło tak wiele osób i upewnienie się, że kolejni ludzie nie będą cierpieć z powodu straty członków swoich rodzin” – napisał Cullerton.

Stanowy poseł z Partii Republikańskiej David Welter, z okręgu wyborczego Dom Weteranów w LaSalle, powiedział, że członkowie komisji ds. weteranów Izby Reprezentantów Illinois chcą się także dowiedzieć, czy placówka zwróciła się do stanu o pomoc i czy w takim przypadku ją otrzymała.

Joanna Trzos

j.trzos@zwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA