REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Od 2 sierpnia płacimy więcej za sodę

Od 2 sierpnia płacimy więcej za sodę

-

fot. Wikipedia

Wprawdzie z miesięcznym opóźnieniem, ale decyzją Rady Powiatu Cook od środy, 2 sierpnia wchodzi w życie nowy podatek od sprzedaży napojów orzeźwiających. W zeszłym tygodniu sąd zezwolił na pobieranie należności. Przeciwnicy podatku zapowiadają kontynuowanie starań o jego obalenie.

REKLAMA

Podatek od sprzedaży napojów orzeźwiających wynosi centa od uncji płynu. Oznacza to, że za dwulitrową butelkę sody pop zapłacimy o 68 centów więcej, a za sześć puszek 72 centy więcej. Ma to przynieść kasie powiatu prawie 70 mln dol. w tym roku i 200 mln dol. w przyszłym.

Nowy podatek nie obejmuje tylko i wyłącznie napojów wysokosłodzonych, jak oryginalnie planowały władze powiatu, ale także wiele innych drinków w ogóle niezawierających cukru; de facto nie dotyczy on tylko niesłodzonych soków, mleka, wody i alkoholu.

Podatek od napojów miał wejść w życie 1 lipca, ale został zablokowany decyzją sądu na wniosek przeciwników podatku, wśród których było stowarzyszenie handlu detalicznego (Illinois Retail Merchants Association). Ostatecznie po wysłuchaniu argumentów obu stron, władz powiatu oraz stowarzyszenia, sędzia Kubasiak utrzymał w mocy podatek i pozwolił na jego wprowadzenie go w życie.

Jednak Illinois Retail Merchants Association nie daje za wygraną. Stowarzyszenie zapowiedziało skierowanie sprawy do wyższej instancji, do Sądu Apelacyjnego Illinois.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks