REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Ochroniarze na O'Hare wrócą do łask?

Ochroniarze na O’Hare wrócą do łask?

-

Grupa chicagowskich radnych chce, by służby ochroniarskie na lotnisku O’Hare odzyskały władzę policyjną, którą utraciły po brutalnym wywleczeniu z samolotu pasażera linii United.

W opinii kilku radnych, szefowa Miejskiego Departmentu ds. Lotnictwa Cywilnego Ginger Evans nie miała prawa odebrać funkcjonariuszom policyjnej władzy bez zgody Rady Miasta Chicago. Jak uzasadnili radni, agencja ochrony lotniska powstała na mocy uchwały rady miejskiej i tylko rada może zmienić zakres obowiązków służb ochroniarskich. Taką opinię wyraziło dziewięciu radnych m.in.: Anthony Napolitano (41. okręg miejski), Ricardo Munoz (22. okr) i Chris Taliaferro (29. okręg). Przeciwko pozbawieniu ochroniarzy władzy policyjnej protestował też ich związek zawodowy.

REKLAMA

Odmienne stanowisko w tej kwestii przedstawił radny Mike Zalewski (23. okręg), przewodniczący komisji ds. lotnictwa cywilnego w radzie miejskiej. Jego zdaniem, Evans jest upoważniona do zmiany zakresu obowiązków funkcjonariuszy. Równocześnie zgodził się z innymi radnymi, że kwestię tę należy przedyskutować na forum rady.

Decyzją Evans, policja chicagowska stała się w maju główną służbą natychmiastowego reagowania na O’Hare w przypadku sytuacji konfliktowych. Policja chicagowska stała się też odpowiedzialna za egzekwowanie prawa i zapewnienie bezpieczeństwa. Wcześniej wszystkie te funkcje znajdowały się w gestii straży porządkowej lotniska.

Zgodnie z zarządzeniem miejskiej szefowej ds. lotnictwa, z mundurów i pojazdów służb ochroniarskich zniknął napis „policja”. Miejska dyrektor ds. lotnictwa Ginger Evans uznała, że „ochroniarze są tylko ochroniarzami, a nie policją”.

Agencja ochrony lontiska O’Hare składa się z 292 oficerów, którzy nie mają prawa do noszenia broni palnej. Budżet agencji wynosi 19 mln dol. w skali rocznej.

Przypomnijmy, że w kwietniu ochroniarze – wtedy jeszcze lotniskowa policja – siłą wywlekli z samolotu linii United pasażera, dr. Davida Dao, ponieważ brakowało miejsc dla pracowników United, a lekarz nie chciał dobrowolnie opuścić samolotu. Ochroniarze poturbowali Dao i spowodowali trwałe obrażenia; władze Chicago i linie United wypłacą mu wielomilionowe odszkodowanie.

(ao)

fot.Tannen Maury/EPA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks