REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Nowy rok – nowe podatki w Chicago i okolicach

Nowy rok – nowe podatki w Chicago i okolicach

-

fot.Krystyna Cygielski

Z początkiem roku 2018 r. wchodzą w życie podwyżki podatków oraz opłat w Chicago i okolicach. Oto niektóre z nich.

REKLAMA

W 2018 r. wydatki statystycznego chicagowianina z tytułu podwyżki różnych zobowiązań wobec miasta – m.in. opłat za wodę i kanalizację oraz podatków od nieruchomości – zwiększa się średnio o ponad 170 dolarów.

W Wietrznym Mieście wzrósł podatek od rozrywki, z 5 do 9 proc., za koncerty, występy kabaretowe i przedstawienia w obiektach z liczbą miejsc powyżej 1500, co ma przynieść miastu 15,8 mln dol. w skali rocznej.

Korzystający z Ubera i Lyfta płacą już 15 centów więcej za przejazd tymi środkami transportu. Wzrosła też o 1,10 dol. miesięcznie opłata za obsługę numeru alarmowego 911.

Droższy kurs Uberem i Lyftem ma wesprzeć rozwój CTA, zaś 28-proc. podwyżka podatku za numer alarmowy ma przynieść 30 mln dol. do kasy miasta, w tym na unowocześnienie systemu 911, ale też 19 mln dol. na bieżące wydatki.

Drożeją też przejazdy miejskimi środkami transportu CTA. Od 7 stycznia za jednorazowy przejazd autobusem zapłacimy 2,25 dol., a pociągiem – 2,5 dol. Koszt biletu miesięcznego Ventra wzrośnie z obecnych 100 do 105 dol.

To pierwsza podwyżka cen biletów CTA od 9 lat. Dochody z niej mają uzupełnić deficyt w budżecie CTA wynoszący ponad 33 mln dol., a będący wynikiem drastycznej redukcji subwencji stanowych oraz wzrostu kosztów operacyjnych, a także wydatków na konserwację pojazdów i zaplecza technicznego.

Z dniem 5 lutego wzrosną opłaty za przejazd kolejami Metra i autobusami Pace. Zarządy obu przedsiębiorstw transportowych obwiniają władze stanu za podwyżki.

Metra zwiększy cenę biletów jednoprzejazdowych o 25-50 centów. Wzrosną też ceny biletów 10-przejazdowych, tygodniowych i miesięcznych. Przewoźnik tłumaczy podwyżki rosnącymi kosztami eksploatacji pociągów i obniżką dotacji stanowych dla transportu publicznego w rejonie Chicago o 76 milionów dolarów.

Podobnie uzasadnił skok w cenach biletów zarząd przedsiębiorstwa autobusów podmiejskich Pace. Zarząd wskazał też na spadek liczby podróżnych i dodatkowe opłaty ściągane przez stan z firm transportowych.

Po podwyżce normalny jednorazowy bilet Pace będzie kosztował 2 dol., a nie jak dotąd 1,75 dol. w przypadku użytkowników karty przejazdowej Ventra. Natomiast pasażerowie płacący gotówką wydadzą jeszcze więcej, bo 2,25 dol. zamiast obecnych 2 dolarów.

Nowe cenniki obu przedsiębiorstw można znaleźć w witrynach internetowych Metry i Pace.

Przypomnijmy, że od lipca 2017 r. wszyscy mieszkańcy Illinois płacą wyższe podatki od dochodu.  Indywidualny podatek dochodowy wzrósł z 3,75 do blisko 5 proc., a w przypadku firm zwiększył się z 5,25 do 7 procent. Rodzina o rocznym dochodzie w wysokości 100 tys. dol. zapłaci o 1100 dol. więcej podatku niż przed podwyżką, przy dochodzie rzędu 75 tys. dol. fiskus upomni się o dodatkowe 822 dolary.

(ao)

 

 

11 KOMENTARZE

 1. Ludność Stanu IL zmniejszyła się w 2017 roku o ponad 100 tys.. Podobnie jest w stanach NY i CA. Świadczy to niewątpliwie o “wyższości” gospodarki socjalistycznej, która dominuje w wymienionych stanach nad kapitalistyczną. Tacy “liderzy” jak R.Emanuel i B. de Blasio to całkiem realna przyszłość Ameryki. Sprzyja temu proces postępującego zidiocenia społeczeństwa prowadzony na masową skalę przez antyamerykańskie media i wiele różnych organizacji sponsorowanych przez ludzi dysponujących ogromnymi pieniędzmi. Celem jest stworzenie socjalistycznych stanów zjednoczonych Ameryki. Ja tego prawdopodobnie nie doczekam, ale młody zespół redakcyjny DZ będzie szczęśliwy żyjąc w takim ustroju. Wyższe podatki to tylko początek procesu. Później państwowe ubezpieczenia zdrowotne (jak w PRL), likwidacja pozostałości niezależnych mediów i stworzenie ogromnej warstwy państwowych niewolników, którym wystarczy “smart phone”, facebook, twitter i inne ogłupiające i ułatwiające pranie mozgów “osiągnięcia”.

  • antyamerykańskie media kjak naraazie to wode z mozgow na swiecie robia zydoamerykanskie masonskie media , wszedzie terorysci i wrogowie ameryki , ockni sie cale ISIS to CIA dziadku poloz sie pod kocyk i nie cpaj juz

  • I znowu klamiesz, ty sukienkowy, stary glupcze.
   Bez zadnych pytan, mozna wywnioskowac, ze twoje dane na temat migracji ze Stanu Illinois pochodza z ‘wiedzy” idioty rzepkowskiego – wy sie uzupelniacie. Jedno jest pewne, idiota rzepkowski nigdy tobie, sukienkowy idioto, nie powiedzial, ze nalezac do UNII – no wiesz, tych komunistyczno-hitlerowskich zwiazkow zawodowych, pobiera miesiecznie kase za darmo.
   I tobie, ty stary, zaklamano-sukienkowy starcze nigdy nie bedzie potrzebne ubezpieczenie zdrowotne, gdyz zyjac od lat na daninie “glupich” (czytaj: wierzacych) – masz to zapewnione.
   Ja mam tylko nadzieje, ze NIKT ciebie nie bedzie pamietac, jak zdechniesz.
   Dzieki.

  • Następnym razem zastanów się co piszesz
   Bo to co napisałeś to nawet nie czytałem do końca bo jest żałosne
   Jest takie powiedzenie : byle co jesz byle co mówisz
   Także proponuje zmień dietę

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks