REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoNie żyje Ramsey Lewis, legenda jazzu z Chicago 

Nie żyje Ramsey Lewis, legenda jazzu z Chicago 

-

Pochodzący z Chicago legendarny pianista jazzowy i kompozytor Ramsey Lewis zmarł 12 września w wieku 87 lat. W oświadczeniu opublikowanym na Facebooku podano, że Lewis „zmarł spokojnie w swoim domu w Chicago” w poniedziałek rano. Nie podano przyczyny jego śmierci.

„Pasja Ramseya (Lewisa) do muzyki była naprawdę napędzana przez miłość i oddanie jego fanów na całym świecie” – napisała w oświadczeniu jego żona Janet Lewis.

REKLAMA

Ramsey Lewis urodził się 27 maja 1935 r. i wychował w Chicago na osiedlu socjalnym Cabrini-Green. Jego nauka muzyki przebiegała w różnych kierunkach, od gry na organach w niedzielę w lokalnym kościele, poprzez lekcje gry na fortepianie w wieku 4 lat, aż do Chicago Music College Preparatory School. Uczęszczał do Jenner Elementary School i ukończył Wells High School.

W wieku 15 lat dołączył do swojego pierwszego zespołu jazzowego, siedmioosobowej grupy „The Cleffs”, z której członkami – perkusistą Isaakiem „Redd” Holtem i basistą Eldeem Youngiem utworzył Ramsey Lewis Trio. W 1956 r. Trio wydało pierwszy album, zatytułowany „Ramsey Lewis and the Gentlemen of Swing”, łączący style jazz i pop. Płyta dotarła do drugiego miejsca na listach przebojów, a największą popularność zdobył zawarty na niej utwór „The In Crowd”.

Ramsey Lewis w czasie swojej kariery trwającej prawie sześć dekad nagrał łącznie 80 albumów, siedem złotych płyt i zdobył trzy narody Grammy. Legendarny pianista i kompozytor występował z wieloma gwiazdami, w tym Alem Jarreau, Patem Metheny, Tonym Bennettem, Arethą Franklin.

Występował na Chicago Jazz Festival, a także z Chicago Symphony Orchestra, dla której w 2015 roku skomponował „Concerto for Jazz Trio and Orchestra”, grał z gwiazdami Lyric Opera oraz w Ravinii, gdzie zadebiutował w 1966 r. Był też stałą gwiazdą kultowego (i dawno zamkniętego) klubu jazzowego London House w Chicago.

W połowie lat 90. Lewis został mianowany dyrektorem artystycznym ds. jazzu Ravinia Festival i założył program mentorski Ravinia Jazz Mentor and Scholars Program. Program utorował drogę wielu uczniom chicagowskich szkół publicznych (CPS) do rozwoju w świecie jazzu, w tym trębaczowi Ryanowi Nytherowi.

Pozostawił żonę Janet Lewis, pięcioro dzieci oraz kilkoro wnuków i prawnuków.

(tos)

REKLAMA

2103245008 views

REKLAMA

2103245241 views

REKLAMA

2105041633 views

REKLAMA

2103245384 views

REKLAMA

2103245484 views

REKLAMA

2103245593 views