REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Nie strać domu przez oszustów. Przyjdź na spotkanie z ekspertami

Nie strać domu przez oszustów. Przyjdź na spotkanie z ekspertami

-

Urząd ksiąg wieczystych w powiecie Cook ostrzega polską społeczność przed fałszerzami dokumentów urzędowych związanych z nieruchomościami. Szefowa urzędu Karen Yarbrough organizuje dla naszej społeczności specjalne seminarium przy współpracy ze Związkiem Narodowym Polskim. Odbędzie się ono w siedzibie tej polonijnej organizacji we wtorek 3 grudnia w godz. od 18:30 do 20:00 przy 6100 N. Cicero Ave. w Chicago.

seminarium-cook-county-reco

Bezpłatne seminarium poprowadzą przedstawiciele urzędu ksiąg wieczystych (Cook County Recorder of Deeds). Obecni będą tłumacze, którzy przełożą na język polski skomplikowane zagadnienia związane z oszustwami nieruchomościowych. Prezentowane kwestie powinny szczególnie zainteresować Polonię, ponieważ jest wśród niej wielu właścicieli domów w powiecie Cook.

Od objęcia urzędu blisko rok temu Yarbrough dokłada starań, by poinformować właścicieli domów o mało znanym fakcie − że urząd ksiąg wieczystych nie jest upoważniony na mocy prawa do weryfikacji autentyczności aktu własności nieruchomości. Dlatego jest możliwe zarejestrowanie w jej urzędzie podrobionego aktu własności lub aktu przeniesienia własności nieruchomości. Przez zarejestrowanie sfałszowanego dokumentu oszust może odebrać naszą własność i to nawet w przypadku, gdy pożyczka hipoteczna już została spłacona − podkreśla Yarbrough.

Zwykle działalność oszustów dotyczy opuszczonych posesji. Jednak niedawno posiadacz podrobionego aktu własności został przyłapany na gorącym uczynku, gdy wtargnął na posesję zamieszkiwaną przez starszą osobę. Właścicielka domu z przerażeniem stwierdziła, że osobnik wymieniał zamki. Policja wyprowadziła mężczyznę z domu staruszki. Inspektorzy z urzędu ksiąg wieczystych przy współpracy FBI oraz policji zgromadzili dowody przeciwko mężczyźnie, który kilka dni po incydencie został aresztowany.

Zdaniem szefowej urzędu ksiąg wieczystych zawłaszczenie nieruchomości przy pomocy fałszerstwa jest łatwiejsze niż np. kradzież samochodu. − Samochody są wyposażone w alarmy i urządzenia blokujące stacyjkę. Żeby ukraść dom, złodziej potrzebuje tylko trochę informacji, które są ogólnie dostępne w internecie. I wystarczy, że z podrobionym aktem własności wybierze się do urzędu ksiąg wieczystych w celu zarejestrowania fałszywego dokumentu − konstatuje Yarbrough.

Po zarejestrowaniu podrobionych dokumentów oszust może zaciągnąć nową pożyczkę hipoteczną, sprzedać nieruchomość lub ją wynająć. Do lipca bieżącego roku ofiary tego procederu musiały zatrudnić adwokata na swój własny koszt, by bronił ich praw do nieruchomości. Tego rodzaju sprawy ciągnęły się miesiącami w sądzie ds. majątkowych.

Dzięki nowej ustawie autorstwa Yarbrough, sfałszowane dokumenty mogą zostać unieważnione w sądzie administracyjnym, w którym sprawy załatwia się w przyspieszonym trybie. Każdy właściciel domu może złożyć wniosek sam, ponieważ sąd ten nie wymaga, by powoda reprezentował adwokat.

Choć podrobienie aktu własności i zawłaszczenie nieruchomości jest bardzo proste, to równie łatwo można zabezpieczyć się przed oszustwem − uważa Yarbrough.  Wystarczy odwiedzić portal urzędu ksiąg wieczystych: http://cookrecorder.com/ i zarejestrować się w bezpłatnym serwisie oferowanym przez ten urząd. Property Fraud Alert jest dostępny pod adresem: http://www.cookcountypropertyfraudalert.com/. Codziennie weryfikuje on status posiadłości. Jeśli okaże się, że akt własności został zarejestrowany, natychmiast powiadamiany jest o tym właściciel, który może podjąć odpowiednie kroki uniemożliwiające oszustowi przejęcie nieruchomości.

Alicja Otap

a.otap@dziennikzwiazkowy.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks