REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoNauczyciel z Elk Grove Village z rekordowym 55-letnim stażem pracy przechodzi na...

Nauczyciel z Elk Grove Village z rekordowym 55-letnim stażem pracy przechodzi na emeryturę

-

Po 55 latach pracy nauczyciel chemii z Elk Grove Village, na północno-zachodnich przedmieściach Chicago, jest gotowy przejść na emeryturę. 77-letni John Prusko przeszedł do historii jako najdłużej pracujący nauczyciel w historii miejscowego dystryktu szkolnego (Community Consolidated School District 59).

Maj wyznacza ostatni miesiąc pracy 77-letniego nauczyciela, Johna Prusko, w tej samej szkole – Grove Junior High w miejscowości Elk Grove Village. Nauczyciel chemii i nauk ścisłych (science) zaczynał w 1968 r., tuż po ukończeniu studiów na Northwestern University.

REKLAMA

Prusko szczyci się, że nauczał trzy pokolenia mieszkańców Elk Grove Village. Nauczyciel szacuje, że przez jego klasę przewinęło się ponad 8 tys. uczniów. W rozmowie z „Daily Herald” powiedział, że cieszy się za każdym razem, gdy uczeń przypomina mu, że uczył jego rodziców, a nawet dziadków.

John Prusko urodził i wychował się w Chicago. Pierwotnie chciał zostać farmaceutą, lecz powiedział, że jego uczelnia nie miała wówczas tego programu. Studia magisterskie kontynuował na Roosevelt University.

W czasie swojej długiej kariery Prusko pracował pod nadzorem 8 dyrektorów i 7 kuratorów oświatowych. Był świadkiem stopniowego zastępowania tablicy i kredy najpierw tradycyjnymi komputerami, a ostatnio tabletami iPad. Pamięta, jak internet był doprowadzany do każdej klasy przez kable telefoniczne.

Mimo postępu technologicznego i zmian w systemie edukacji, John Prusko podkreśla, że „dzieci zawsze pozostaną dziećmi”. Powiedział, że w ciągu ponad pięciu dekad kariery nauczycielskiej zawsze sprawdzała się ta sama formuła: przekładania nauki na interesujące doświadczania, zabawę, a także zastosowanie nauki w rzeczywistości poza szkołą.

Zdaniem Prusko, każdy uczeń ma potencjał, aby polubić naukę, jeżeli jest do tego odpowiednio zachęcony. Między innymi dlatego Prusko – jak wyznał – zawsze unikał uznania odpowiedzi uczniów za błędne lub niepoprawne. Zamiast tego zachęcał ucznia do rozwinięcia odpowiedzi, co z reguły prowadziło do kolejnych pytań, a zarazem uczyło krytycznego myślenia.

Obecni i byli uczniowie powiedzieli „Daily Herald”, że nauczyciela zapamiętają za jego poczucie humoru oraz fakt, że potrafił zainteresować przedmiotem nawet najbardziej znudzonych uczniów.

Prusko powiedział także, że jest wdzięczny szkolnemu departamentowi nauk ścisłych za wsparcie i współpracę na przestrzeni lat.
„Przyzwyczaili się do akceptowania ‘starego faceta’ i przynajmniej dają mu szansę na wniesienie swojego wkładu. Podzieliłem się z nimi niektórymi ‘starymi’ sposobami robienia rzeczy i nauczyłem się, jak robić rzeczy w ‘nowy sposób’” – powiedział nauczyciel.
Zapytany, jakie ma plany na emeryturę, nauczyciel odpowiedział jednym ze swoich ulubionych cytatów Alberta Einsteina: „Kiedy przestajesz się uczyć, zaczynać umierać” i zdradził, że już wkrótce będzie się starał o pozycję nauczyciela zastępczego.

(jm)

REKLAMA

2094043019 views

REKLAMA

REKLAMA

2094043303 views

REKLAMA

2095839752 views

REKLAMA

2094043553 views

REKLAMA

2094043691 views

REKLAMA

2094043832 views