REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoNastolatek z Bolingbrook jechał wspierać dżihadystów. Aresztowany na O'Hare

Nastolatek z Bolingbrook jechał wspierać dżihadystów. Aresztowany na O’Hare

-

Mieszkaniec podchicagowskiego Bolingbrook został aresztowany  na międzynarodowym lotnisku O’Hare i oskarżony o wspieranie Państwa Islamskiego (IS) – poinformowała prokuratura na region północnego Illinois.

19-letni Mohammed Hamzah Khan usłyszał zarzut podjęcia próby materialnego wsparcia zagranicznej organizacji terrorystycznej.

REKLAMA

Z aktu oskarżenia wynika,że Khan dostał bilet z Chicago do Stambułu i z powrotem. Tymczasem podczas przesłuchania przed agentami FBI oraz w liście do rodziców Khan dawał do zrozumienia, że nie chciał wracać do Stanów Zjednoczonych, a jego zamiarem było wstąpienie w szeregi bojowników Państwa Islamskiego (IS).

Po przejściu kontroli osobistej Khan został zatrzymany w sobotę na lotnisku O’Hare. Równocześnie agenci federalni dokonali rewizji w jego domu w Bolingbrook, gdzie znaleźli dokumenty świadczące o poparciu Khana dla IS i dżihadystów.

W skonfiskowanym  trzystronicowym liście pisanym ręcznie do swych rodziców Khan ujawnia, że celem jego podróży jest Syria. Ostrzega, by rodzice nie informowaliu władz, co mogłoby sprowadzić na niego niebezpieczeństwo. W liście 19-latek uznaje za obowiązek „migrację” do kraju znajdującego się pod kontrolą Państwa Islamskiego.

W akcie oskarżenia nie ujawniono osoby, która kupiła dla Khana bilet lotniczy, ani nazwisk osób, z którymi miał spotkać się w Turcji. Podczas wstępnego przesłuchania przed agentami FBI mieszkaniec Bolingbrook powiedział jedynie, że osoba poznana w Internecie dała mu numer telefonu ludzi oczekujących go w Stambule. Jeden z nich miał go zabrać na terytorium kontrolowane przez dżihadystów.

Podczas aresztowania nastolatek nie stawiał oporu. (ak)

fot.EPA/MOHAMMED SABER

REKLAMA

2093142479 views

REKLAMA

2093142763 views

REKLAMA

2094939213 views

REKLAMA

2093143014 views

REKLAMA

2093143152 views

REKLAMA

2093143293 views