REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Nakaz stay-at-home będzie przedłużony do 30 maja. Od 1 maja maski w Illinois...

Nakaz stay-at-home będzie przedłużony do 30 maja. Od 1 maja maski w Illinois obowiązkowe

-

Gubernator J.B. Pritzker zapowiedział w czwartek przedłużenie nakazu stay-at-home i wejście w życie obowiązku noszenia masek. Od piątku 1 maja wejdzie w życie przedłużone nieco zmodyfikowane zarządzenie o pozostaniu w domach, które obowiązywać będzie do 30 maja. Dodatkowo od przyszłego piątku mieszkańcy Illinois będą musieli nosić maski w miejscach publicznych, gdzie niemożliwe jest zachowanie odpowiedniej odległości od innych.

Informację o przedłużeniu nakazu stay-at-home do 30 maja gubernator poprzedził analizą modelów statystycznych, które skłoniły go do podjęcia takiej decyzji. Pritzker tłumaczył, że stan na bieżąco śledzi i aktualizuje prognozy na podstawie wielu statystycznych modeli zachorowań, z których każdy ma określoną granicę błędu. Wyjaśniał, że przewidywany na połowę kwietnia szczyt zachorowań nie sprawdził się, ponieważ dzięki przestrzeganiu przez mieszkańców zaleceń udało się spowolnić wzrost zachorowań do poziomu, który jest do udźwignięcia dla stanowego systemu służby zdrowia.

REKLAMA

Według najnowszych prognoz szczyt zachorowań przypadnie na przełom kwietnia i maja, i będzie łagodniejszy niż najgorszy przewidywany scenariusz – powiedział Pritzker. Tłumaczył, że zakończenie nakazu stay-at-home w planowanym wcześniej terminie, czyli 30 kwietnia, doprowadziłoby do gwałtownego wzrostu zachorowań w chwili, gdy krzywa zachorowań właśnie zaczyna się spłaszczać. Podkreślił też, że żadne polityczne naciski nie wezmą góry nad ochroną życia mieszkańców Illinois.

Nowe rozporządzenie, które Pritzker podpisze w przyszłym tygodniu, a które wejdzie w życie w piątek 1 maja, nieznacznie złagodzi obowiązujące restrykcje. Szpitale będą mogły umawiać niektóre odłożone wcześniej operacje i zabiegi. Niektóre punkty handlowe, których działalność wcześniej nie była uznana za niezbędną, będą mogły przyjmować zamówienia internetowe i wydawać towar w drzwiach. Planowane jest również otwarcie niektórych parków stanowych.

Od 1 maja mieszkańcy Illinois powyżej drugiego roku życia będą również musieli nosić maski osłaniające usta i nos w miejscach publicznych, gdzie niemożliwe jest zachowanie sześciostopowego odstępu od innych osób. Szczegóły nowego rozporządzenia poznamy w przyszłym tygodniu.

W ciągu doby ze środy na czwartek w Illinois zdiagnozowano 1826 nowych zachorowań na COVID-19 i 123 przypadki śmiertelne – poinformowała towarzysząca gubernatorowi podczas briefingu dyrektor Illinois Department of Public Health, dr Ngozi Ezike. Łącznie do czwartku w Illinois zachorowało już 36 924 osób, z czego 1688 zmarło.

Dr Ezike przypomniała w czwartek, że najlepszą ochroną przed koronawirusem jest przestrzeganie zaleceń CDC: pozostanie w domach, częste mycie rąk, zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych i odkażanie często dotykanych powierzchni. Zachęcała również, by zainteresować się osobami starszymi i samotnymi.

Od 21 marca w całym Illinois obowiązuje wydany przez gubernatora nakaz pozostania w domach w związku z pandemią koronawirusa. Wychodzić można tylko pod jasno określonymi warunkami, w tym po żywność, leki lub po uzyskanie opieki medycznej albo na krótki spacer. Pracować poza domem mogą tylko osoby, których zajęcia znajdują się na liście usług niezbędnych dla dobra społeczeństwa.

Joanna Marszałek
j.marszalek@zwiazkowy.com

2 KOMENTARZE

  1. Ktoś już postawił pytanie: dlaczego cały stan ponosi konsekwencje bezmyślnej polityki (to bardzo delikatne określenie ) rządzącej od lat w Chicago i Cook County grupy demokratyczno-związkowej? Każdy kto choć trochę interesuje się polityką wie na czym polega ta “bezmyślność”. To samo dotyczy pozostałych największych miast w USA. Padła nawet propozycja aby zbudować mur w okół Cook County, a resztę stanu skierować na normalne tory działalności.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks