REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Muzułmanka pozywa sekretariat stanu w związku z hidżabem

Muzułmanka pozywa sekretariat stanu w związku z hidżabem

-

Mieszkanka Rockford pozwała sekretariat stanu Illinois do sądu federalnego, zarzucając mu samowolną zmianę regulacji dotyczących religijnych nakryć głowy na fotografiach umieszczanych na stanowych dowodach tożsamości i prawie jazdy.

68-letnia Maryjane Bicksler, która jest muzułmanką, twierdzi, że przedłużając prawo jazdy w lipcu, została poproszona przez urzędnika w lokalnym DMV (Department of Motor Vehicles) o podpisanie formy poświadczającej, iż publicznie w sytuacjach dnia codziennego też nie zdejmuje nakrycia głowy. Gdyby DMV otrzymał informacje, że kobieta nie nosi hidżabu, który posiada na zdjęciu w ID, jej prawo jazdy zostałoby unieważnione.

REKLAMA

Prawo stanu Illinois jasno stwierdza, że zdjęcie na stanowym ID musi przedstawiać całą twarz i głowę bez nakrycia. Religijne nakrycia głowy, jak muzułmański hidżab czy sikhijskie turbany – pagri, są dozwolone tak długo, dopóki nie zasłaniają twarzy. Dalsza część regulacji wyraźnie mówi, że osoba nosząca religijne nakrycie głowy na stanowym ID musi podpisać specjalne zobowiązanie, w którym przyznaje, iż normalnie też takiego nakrycia nie zdejmuje. Ta część jest ostro krytykowana przez radę stosunków amerykańsko-islamskich (Council on American-Islamic Relations, CAIR) od 2017 roku, kiedy inna osoba wyznania muzułmańskiego stanęła przed tym samym wymaganiem.

Przedstawiciele CAIR twierdzą, że próbują rozwiązać problem zapisu regulacji od stycznia, kiedy administracja obecnego gubernatoba JB Pritzkera rozpoczęła urzędowanie, poprzez zmianę sformułowań, które muzułmanie uważają za natrętne i obraźliwe. Prawnicy reprezentujący Bicksler twierdzą, że zapis nie uściśla, kiedy można nosić religijne nakrycie głowy, a kiedy nie oraz że jest on naruszeniem Pierwszej Poprawki.

Bicksler, która przeszła na islam w 2003 roku, twierdzi, że dla niej hidżab jest symbolem wolności i manifestacją jej religijnego wyboru, dlatego nosi go codziennie, choć, jak sama przyznała, czasami go nie zakłada w wyniku pośpiechu.

W 2015 roku sekretariat stanu Illinois rozesłał do pracowników DMV ulotki przypominające, że rezydenci stanu nie muszą zdejmować nakrycia głowy fotografując się do stanowego ID. Organizacje sikhów i muzułmanów partycypowały aktywnie w tej akcji zamieszczając na ulotkach fotografie własnych członków noszących religijne nakrycia głowy.

Regulacje dotyczące religijnych nakryć głowy różnią się w poszczególnych stanach. W 2016 roku mieszkanka Alabamy, będąca chrześcijanką, została poproszona o ściągnięcie nakrycia głowy do stanowego ID. Powiedziano jej wówczas, że z obowiązku zdejmowania nakrycia głowy zwolnione są tylko muzułmańskie kobiety. W tym samym roku pogański przywódca religijny w stanie Maine otrzymał pozwolenie na pozostawienie religijnego nakrycia głowy, którym były kozie rogi, do zdjęcia do stanowego ID.

(ar)

Na zdjęciu: Hidżab jest dozwolony tak długo, dopóki nie zasłania twarzy fot.Pexels.com

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA