REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMuzeum Auschwitz potępia użycie nazistowskiego hasła na demonstracji w Illinois

Muzeum Auschwitz potępia użycie nazistowskiego hasła na demonstracji w Illinois

-

Objawem „moralnej i intelektualnej degeneracji” nazwano w oświadczeniu Muzeum Auschwitz slogan na transparencie niesionym przez kobietę w czasie protestu przeciwko przedłużeniu w Illinois rozporządzenia stay-at-home. Napis – sfotografowany w ubiegły piątek na demonstracji „Re-Open Illinois”  głosił: „Arbeit macht frei, JB”.

Zdjęcie kobiety niosącej transparent z napisem o powyższej treści opublikował na Twitterze Dennis Kosuth, pielęgniarz biorący udział w kontrdemonstracji. Publikując zdjęcie napisał, że kobieta niosąca transparent twierdziła, że nie wie, co znaczy napis w języku niemieckim oraz zapewniła, że nie jest nazistką i oświadczyła: ,,Mam przyjaciół Żydów’”.

REKLAMA

Do zdjęcia natychmiast odniosło się, również na Twitterze, Muzeum Auschwitz. „’Arbeit macht frei’ było fałszywą, cyniczną iluzją SS wymierzoną w więźniów #Auschwitz. Słowa te stały się jedną z ikon ludzkiej nienawiści. Bolesne jest patrzeć, jak ten symbol jest zinstrumentalizowany i ponownie używany do szerzenia nienawiści. Jest to objaw moralnej i intelektualnej degeneracji” – oświadczyło muzeum, rettwitując zdjęcie Kosutha.

Dzień po proteście, hasła, które pojawiły się na nim, skomentował również gubernator J.B. Pritzker. „Dziesięciolecia mojego życia spędziłem na walce z bigoterią i nienawiścią. Pomagałem budować @ihmec (Illinois Holocaust Museum – red.), pracując z osobami, które przeżyły Holokaust. Znaczenie tej swastyki jest najwidoczniej nieznane tym, którzy ją niosą, a jeśli jest znane – jest demonstracją nienawiści, która jest pośród nas.”

Gubernator, który sam jest Żydem, napisał również, że będzie „bronił do śmierci prawa (ludzi – red.) do bycia w błędzie” o społecznych środkach dystansowania. „Wczoraj było kilkuset demonstrantów – ale są miliony ludzi w stanie, którzy postępują właściwie, chroniąc się nawzajem podczas tego nadzwyczajnego kryzysu” – powiedział Pritzker. „Jestem wdzięczny, że żyję w stanie z tymi milionami naprawdę dobrych ludzi.”

(kk)

REKLAMA

2129073178 views

REKLAMA

REKLAMA

2129073193 views

REKLAMA

REKLAMA

2130869513 views

REKLAMA

2129073203 views

REKLAMA

2129073206 views

REKLAMA

2129073210 views