REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMoody’s ostrzega Illinois przed katastrofą finansową

Moody’s ostrzega Illinois przed katastrofą finansową

-

fot.Ian Langsdon, Andrew Gombert/EPA
fot.Ian Langsdon, Andrew Gombert/EPA

Jedna z największych firm ratingowych Moody’s Investors Service apeluje do władz Illinois, by jak najszybciej zatwierdziły budżet. Jeśli tego nie zrobią do końca września, będzie katastrofa finansowa – ostrzega Moody’s.

Firma Moody’s przypomina gubernatorowi Bruce’owi Raunerowi i parlamentarzystom, że po zakończeniu kwartału zobowiązania finansowe będą się szybciej kumulować i trudno będzie nimi zarządzać.

REKLAMA

Agencja podkreśla, że przedłużająca się przepychanka polityczna między republikańskim gubernatorem, a zdominowanym przez demokratów parlamentem stanowym, świadczy o indolencji władz Illinois, które najwyraźniej lekceważą szybko rosnące długi oraz fakt, że dochody zmniejszają się w szybkim tempie, po tym jak w styczniu wygasła podwyżka podatku od dochodu.

Moody’s grozi ponowną obniżką notowań kredytowych Illinois, jeśli władze stanu nie znajdą nowych źródeł dochodu i nie osiągną porozumienia w sprawie budżetu. Firma szacuje deficyty budżetowe Illinois na 5 mld dolarów. Na dodatek zobowiązania emerytalne Illinois przekroczyły już 100 mld dolarów.

Illinois ma najbardziej zadłużony w kraju system emerytalny i najniższe notowania kredytowe spośród wszystkich 50 stanów. Jedna agencja ratingowa obniżyła oceny kredytowe Illinois nawet do statusu śmieciowego.

Stan Illinois w swej historii kilka razy rozpoczynał nowy rok fiskalny bez budżetu, ostatni raz − w 2009 r., kiedy Pat Quinn przejął urząd gubernatora po Rodzie Blagojevichu, który odsiaduje wyrok za korupcję. Quinn zawetował wówczas dwie kolejne ustawy budżetowe i podpisał trzecią, pozwalającą mu dokonać cięć w wydatkach na miliard dolarów.

(ao)

REKLAMA

2107364785 views

REKLAMA

2107365017 views

REKLAMA

2109161408 views

REKLAMA

2107365158 views

REKLAMA

2107365257 views

REKLAMA

2107365365 views