REKLAMA

2132502137 views

REKLAMA

2132502136 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMnożą się próby oszukania seniorów, także polskich

Mnożą się próby oszukania seniorów, także polskich

-

fot.fbi.gov

Telefony od fałszywych agentów IRS, wiadomości w internecie nawołujące do „niezwłocznego i natychmiastowego” kontaktu z obsługą techniczną, podejrzane osoby w drzwiach przedstawiające się jako pracownicy elektrowni czy gazowni, wreszcie błagalne telefony od zrozpaczonych pseudokrewnych z prośbą o gotówkę – to zdaniem lokalnej policji tylko niektóre z mnożących się w ostatnim czasie oszustw. Wymierzone są specyficznie w seniorów imigrantów, ze szczególnym naciskiem na osoby nie mówiące po angielsku.

REKLAMA

Policja chicagowska bije na alarm – w ostatnim czasie coraz więcej jest zgłoszeń dotyczących prób oszukania seniorów w aglomeracji chicagowskiej. Problemem są nie tylko powtarzające się stare sztuczki, ale także coraz to nowe wymysły oszustów. Stróże prawa przypominają i uczulają emerytów, aby pod żadnym pozorem nie przelewać gotówki na nieznane konta, nie dowozić pieniędzy w nieznane miejsca oraz nie dać się nabrać na wymóg płacenia za usługi kartami podarunkowymi.

Władze przypominają, że jeśli w słuchawce usłyszysz płacz krewnego, a następnie prośbę o pieniądze, przede wszystkim uspokój się. Zadaj „krewnemu” pytanie, na które tylko on może znać odpowiedź. Poproś o numer, na który możesz oddzwonić. Zadzwoń bezpośrednio do pokrzywdzonej osoby lub innego bliskiego krewnego i upewnij się, czy faktycznie jest w tarapatach.
W przypadku telefonów od fałszywych agentów IRS zapamiętaj, że amerykańska skarbówka nigdy nie domaga się od podatnika płatności przelewem, przedpłaconą kartą debetową lub inną nietradycyjną formą płatności. Nie daj się nabrać – po prostu odłóż słuchawkę.

Nie otwieraj niezamawianych e-maili, nie klikaj na podejrzane linki i reklamy w internecie. Bardzo często prowadzą one na oszukańcze strony wyłudzające poufne informacje użytkownika.

W razie wątpliwości odłóż słuchawkę i udaj się na najbliższy posterunek policji. Jeśli nie mówisz po angielsku, poproś o tłumacza. Policja przypomina, że zawsze też możesz zadzwonić pod numer 911, przypominając operatorowi, że dzwoni osoba starsza. Operatorzy 911 i policja są szczególnie wyczuleni na pomoc seniorom, którym dzieje się krzywda.

(jm)

REKLAMA

2129553308 views

REKLAMA

REKLAMA

2129553323 views

REKLAMA

REKLAMA

2131349643 views

REKLAMA

2129553333 views

REKLAMA

2129553336 views

REKLAMA

2129553340 views