REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Młodzi polonijni pianiści w etiudach i scherzach

Młodzi polonijni pianiści w etiudach i scherzach

-

Przy fortepianie laureatka pierwszego miejsca wśród piętnastolatków Barbara Szynal
Przy fortepianie laureatka pierwszego miejsca wśród piętnastolatków Barbara Szynal

 Blisko pięćdziesięcioro adeptów fortepianu w wieku od siedmiu do piętnastu lat wzięło udział w V Międzyszkolnym Konkursie Pianistycznym zorganizowanym przez ABC Music Academy. 14 kwienia sala McMannus kościoła pw. św. Ferydnanda w Chicago przez kilka godzin rozbrzmiewała etiudami i innymi, dowolnie wybranymi przez uczestników utworami fortepianowymi.

REKLAMA

Po wstępnych przesłuchaniach jury wyłoniło ponad 20-osobową grupę finalistów, którzy rywalizowali o palmę pierwszeństwa w pięciu kategoriach wiekowych.

W gronie najmłodszych uczestników konkursu jury najwyżej oceniło umiejętności siedmioletniej Beaty Frish, która wyprzedziła Kasię Bożek i Julię Dziekan. Wyróżnienie otrzymała Caroline Chaney. Wśród ośmio i dziewięciolatków prymat przypadł Laurze Antoniak przed Antonim Małyszem i Emilką Koper. Dwa wyróżnienia w tej grupie trafiły do Marcina Miazgi i Gabrysia Łabaja. W przedziale wiekowym od dziesięciu do dwunastu lat najwyżej ocenione zostały umiejętności Kamilki Barnaś przed Patrycją Ptak i Marią Hural. Wyróżnienie otrzymała Klaudia Brożek. W tym samym przedziale wiekowym wśród dzieci, które ćwiczą już ponad trzy lata, pierwsze miejsce zdobył Daniel Majcher przed Karolem Turbiarzem i Marcelką Wilk. W tej kategorii jury przyznało trzy wyróżnienia. Otrzymali je: Natalia Sawicka, Rafał Kalita i Jakub Cwenar. Wśród piętnastolatków palma pierwszeństwa przypadła Basi Szynal przed Danielem Węgrzynem.

Uczestnicy finałów otrzymali słodycze, a laureaci dyplomy oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Konkursowi patronował Konsulat Generalny RP oraz grono sponsorów. W przerwach, kiedy obradowało jury, koncertowała prowadzona przez Wojciecha Grabińskiego młodzieżowa grupa wokalna “Profusion” z solistką Karoliną Baran.

– Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, wręcz bardzo dobrą grą uczestników konkursu – wyznał Marcin Januszkiewicz, który zasiada w jury od pierwszej edycji tej imprezy. – W porównaniu z rokiem ubiegłym widoczny był znaczny wzrost umiejętności uczestników konkursu. W gronie jurorów mieliśmy spore problemy z wyłonieniem zwycięzców i przyznaniem miejsc na podium – podkreślił.

Podobną opinię wyraziła kolejna jurorka, dr Elżbieta Ryzak, śpiewaczka operowa i nauczyciel muzyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Komisję konkursową uzupełniali: Wojciech Kozłowski, pianista, kompozytor i aranżer oraz wykładowca klasy fortepianu na uniwersytecie Northeastern, Marraluga Darjaa, która na zakończenie imprezy zagrała krótki koncert utworów Fryderyka Chopina.

Gratulując laureatom i dziękując uczestnikom oraz ich nauczycielom za udział w konkursie, jego organizatorka Joanna Szepelawy przyznała, że jest bardzo zadowolona z faktu, że z roku na rok w konkursie uczestniczy coraz większa grupa pianistów innych narodowości.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSR

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA