REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMieszkańcy Illinois celem złodziejów tożsamości

Mieszkańcy Illinois celem złodziejów tożsamości

-

Oszustwa, w tym phishingowe, nadal rozprzestrzeniają się w całym Illinois, dotykając wiele agencji rządowych w naszym stanie – ostrzega Better Business Bureau.

Oszuści używają narzędzi takich jak wiadomości tekstowe, e-maile i telefony, aby okraść konsumentów.

REKLAMA

Z powodu opóźnień wywołanych pandemią mieszkańcy Illinois czasami czekają w długich kolejkach, aby odnowić swoje prawo jazdy lub dowód tożsamości (ID).

„Oszuści obserwują doniesienia z mediów i wyłapują sytuacje, które mają negatywny wpływ na ludzi jako świetne okazje do wykorzystania” – mówi Steve Bernas, szef Better Business Bureau na region Chicago i północnego Illinois.

Jednym z najnowszym pomysłów oszustów jest wysyłanie wiadomości w imieniu stanowego Departamentu Transportu (Illinois Department of Transportation, DOT), w której osoba proszona jest o “weryfikację” swojego prawa jazdy.

„To klasyczny przykład kradzieży tożsamości” – zwraca uwagę Bernaś. “W wiadomości proszeni jesteśmy o podanie numeru prawa jazdy, daty urodzenia i numeru Social Security. Łatwo rozpoznać, że to oszustwo, ponieważ prawa jazdy są wydawane przez biuro Sekretarza Stanu, a nie Departament Transportu”.

Biuro Sekretarza Stanu Illinois zidentyfikowało 218 stron internetowych związanych z tym rodzajem oszustwa i doprowadziła do zamknięcia 130 z nich.

Oszustwa dotykają również stanowy Departament ds. Zatrudnienia (Illinois Department of Employment Security, IDES).

Oszuści wykorzystują fałszywe strony internetowe, wiadomości tekstowe, e-maile i listy, aby złapać w pułapkę mieszkańców Illinois.

Kliknięcie na link zawarty w e-mailu lub SMSie przeniesie cię na stronę, gdzie musisz podać swoje informacje osobiste i finansowe, aby otrzymać świadczenia dla bezrobotnych. Następnie oszuści mogą złożyć wniosek o te świadczenia w twoim imieniu.

Warto zapamiętać, że IDOT, IDES ani biura Sekretarza Stanu nie wysyłają żadnych wiadomości tekstowych z prośbą o informacje.

Jak nie stać się ofiarą kradzieży tożsamości:

  • Usuń wszystkie e-maile oraz wiadomości tekstowe oferujące dostęp do praw jazdy czy kart ID i nie otwieraj żadnych zawartych w nich linków.
  • Rozważ “zamrożenie” swojego kredytu, jeżeli w danej chwili nie starasz się o żadną pożyczkę. Oferuje to dodatkową ochronę przed oszustami i zawsze możesz „odmrozić” swój kredyt.
  • Rozłącz się w przypadku jakichkolwiek telefonów, w tym automatycznych, w których proszony jesteś o podjęcie „natychmiastowych działań” lub podanie poufnych informacji osobistych.
  • Zanim podasz komuś swój numer Social Security, zapytaj, czy możesz zweryfikować swoją tożsamość w inny sposób.
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie i ochronę antywirusową na swoich urządzeniach.

Zapytania w sprawie oszustw dotyczących kradzieży tożsamości i oszustw SMS-owych można kierować do biura prokuratora generalnego Illinois na gorącą linię ds. oszustw.

Dodatkowo prosimy o zgłaszanie oszustw oraz ich prób do BBB na stronie BBB.org

(inf. wł.)

REKLAMA

2119136713 views

REKLAMA

2119136807 views

REKLAMA

REKLAMA

2120933161 views

REKLAMA

2119136876 views

REKLAMA

2119136935 views

REKLAMA

2119136980 views