REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMatka postrzelonego przez policję 13-latka domaga się wyjaśnienie sprawy

Matka postrzelonego przez policję 13-latka domaga się wyjaśnienie sprawy

-

Policja podała do publicznej wiadomości tożsamość osoby, która została śmiertelnie postrzelona przez policjanta 29 marca w Little Village – to 13-letni Adam Toledo. Matka chłopca Elizabeth Toledo domagała się w piątek 2 kwietnia wyjaśnienia wszystkich okoliczności jego śmierci. Rodzina wynajęła adwokata.

Funkcjonariusze twierdzą, że Adam Toldedo był uzbrojony i uciekał przed policją. W trakcie zdarzenia, które policja nazywa „zbrojną konfrontacją”, został postrzelony w klatkę piersiową. Jego śmierć stwierdzono na miejscu zdarzenia, została ona uznana za zabójstwo.

REKLAMA

Drugiemu podejrzanemu, 21-letniemu Rubenowi Romanowi, postawiono zarzut stawiania oporu funkcjonariuszowi.

Rodzina chłopca wydała w nocy 1 kwietnia oświadczenie, w którym napisała, że śmierć 13-latka jest wynikiem „nierozsądnego zachowania funkcjonariusza policji chicagowskiej”.

W oświadczeniu napisano również, że choć Toledo został zabity w poniedziałek, jego rodzina nie została powiadomiona o jego śmierci przez kolejne dwa dni.

„Adam był uczniem siódmej klasy w Garvey School, lubił sport i był dobrym dzieckiem. Nie zasłużył na śmierć” – napisano w oświadczeniu. „Rodzina Toledo będzie szukać sprawiedliwości za tę karygodną zbrodnię”.

O ujawnienie nagrania ze zdarzenia zaapelowała burmistrz Chicago Lori Lightfoot. COPA (Civilian Office of Police Accountability), które prowadzi dochodzenie w tej sprawie oświadczyła, że ze względu na wiek Toledo, film może być ujawniony dopiero po stosownym nakazie sądowym.

Rzecznik COPA w czwartek 1 kwietnia wydał również oświadczenie, w którym czytamy: „COPA obecnie dokłada wszelkich starań i bada wszystkie drogi prawne, które pozwolą na publiczne wydanie wszystkich materiałów wideo, które pokazują tragiczne śmiertelne postrzelenie 13-letniego Adama Toledo”.

Matka zabitego, Elizabeth Toledo powiedziała, że chłopak miał zwyczaj wymykania się z domu. W czwartek, 25 marca, zgłosiła jego zaginięcie. Chłopak wrócił do domu, ale uciekł ponownie w niedzielę 28 marca wieczorem.

Do strzelaniny doszło około 2:35 am w poniedziałek 29 marca w dzielnicy Little Village, w pobliżu skrzyżowania ulic West 24th Street i South Sawyer Avenue. Policjanci zostali wysłani w rejon ulic 24th i Sawyer w związku z alarmem ShotSpotter – miejskiego systemu wykrywania strzałów. „Funkcjonariusze zaobserwowali dwóch osobników w pobliskiej alejce, jeden uciekał pieszo, co doprowadziło do zbrojnej konfrontacji” – napisał Ahern.

Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi Civilian Office of Police Accountability (COPA), a policjant, który strzelał, zostali przesunięty na 30 dni do obowiązków administracyjnych zgodnie z obowiązującymi procedurami.

Katarzyna Korza
k.korza@zwiazkowy.com

REKLAMA

2109496714 views

REKLAMA

REKLAMA

2109496946 views

REKLAMA

REKLAMA

2111293337 views

REKLAMA

2109497087 views

REKLAMA

2109497186 views

REKLAMA

2109497294 views