REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoMałżeństwo z Crest Hill z zarzutami szturmu na Kapitol

Małżeństwo z Crest Hill z zarzutami szturmu na Kapitol

-

Małżeństwo z południowo-zachodnich przedmieść Chicago usłyszało federalne zarzuty w związku ze styczniowym atakiem na Kapitol.

71-letni John Schubert wraz z 61-letnią żoną Amy Schubert z Crest Hill odpowiedzą na dwa zarzuty bezprawnego wtargnięcia i pozostawania na zastrzeżonym terenie, a także za brutalne wtargnięcie i zakłócanie porządku na terenie Kapitolu.

REKLAMA

Oboje zostali aresztowani w poniedziałek 26 lipca rano – potwierdził rzecznik prokuratury federalnej na rejon Północnego Illinois.

Według dokumentacji sądowej, śledztwo w sprawie pary rozpoczęło się w marcu, gdy władze otrzymały anonimowe zgłoszenie wraz z linkiem do nagrania na YouTube ze szturmu na Kapitol 6 stycznia. W nagraniu wideo widać osobę, która ma na sobie kurtkę z logo związku zawodowego Plumbers & Pipefitters Local Union 422 Joliet IL.

Federalni śledczy przeszukali bazę danych ze śledztwa dotyczącego szturmu na Kapitol i znaleźli konta na Google powiązane z numerem kierunkowym (815), obejmującym między innymi Crest Hill. Według władz jedno z kont należało do Amy Schubert.

Federalni śledczy porównali zdjęcie Amy Schubert z osobą widzianą na nagraniu YouTube i na tej podstawie wystawiono nakaz przeszukania telefonu powiązanego ze wspomnianym kontem na Google. Według agentów federalnych, dane lokalizacyjne Google wykazały, że urządzenie powiązane z emailem Amy Schubert było w zasięgu Kapitolu 6 stycznia między 2.22 pm a 3.18 pm. W telefonie kobiety znaleziono również zdjęcia jej męża, Johna Schuberta, stojącego wewnątrz Kapitolu.

6 stycznia 2021 roku w Waszyngtonie tysiące zwolenników ustępującego prezydenta Donalda Trumpa wtargnęło do budynku Kapitolu Stanów Zjednoczonych na znak protestu przeciw wynikom wyborów z listopada 2020 r. Obie izby Kongresu prowadziły wówczas obrady mające potwierdzić zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich. Stało się to po wiecu zwolenników Donalda Trumpa, w czasie którego kończący kadencję prezydent podważał po raz kolejny wyniki wyborów.

Po wtargnięciu do budynku uczestnicy szturmu dopuszczali się licznych aktów wandalizmu. Przez policję Kapitolu zostali usunięci dopiero kilka godzin później. Przerwano obrady izb Kongresu, ewakuowano kongresmenów i senatorów. W wyniku wszystkich tych wydarzeń śmierć poniosło 5 osób, co najmniej 138 policjantów zostało rannych.

Atak doprowadził do wszczęcia procedury impeachmentu wobec Donalda Trumpa. FBI uznało, że szturm był aktem krajowego terroryzmu. W wyniku zakrojonego na szeroką skalę dochodzenia – już teraz będącego jedną z największych operacji federalnego biura śledczego – w stan oskarżenia postawionych zostało 465 osób.

Oprócz Schubertów 11 innych mieszkańców Illinois, w tym chicagowski policjant, zostało aresztowanych i usłyszało zarzuty w związku ze styczniowym atakiem na Kapitol.

(jm)

REKLAMA

2119137094 views

REKLAMA

2119137188 views

REKLAMA

REKLAMA

2120933542 views

REKLAMA

2119137257 views

REKLAMA

2119137316 views

REKLAMA

2119137361 views