REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoLuis Gutierrez kończy karierę w Kongresie USA. Co dalej?

Luis Gutierrez kończy karierę w Kongresie USA. Co dalej?

-

Długoletni kongresman Luis Gutierrez, wysokiej rangi demokrata w Izbie Reprezentantów USA i rzecznik praw imigrantów, nie będzie ubiegał się o reelekcję na sprawowany urząd w przyszłym roku. Polityk, reprezentujący 4. okręg w Chicago, zaszokował wiadomością, że po ukończeniu trzynastej kadencji odejdzie z Kongresu. Niewykluczone, że myśli o prezydenturze.

O swojej decyzji Gutierrez poinformował 28 listopada na konferencji prasowej. Wzruszony powiedział: „Życie jest jak powieść, ma tylko ograniczoną liczbę rozdziałów”.

REKLAMA

Podczas wystąpienia towarzyszył Gutierrezowi Jesus „Chuy” Garcia, komisarz Rady Powiatu Cook, który bez powodzenia ubiegał się o urząd burmistrza Chicago. Gutierrez oficjalnie poparł Garcię na swoje miejsce w Kongresie. Jak stwierdził, jego następca przyniesie ze sobą nową energię i świeże pomysły, które ożywią program ideologiczny demokratów w Izbie. Gutierrez zaznaczył, że pozostałby na swoim stanowisku, gdyby Garcia nie zgodził się startować na posła federalnego z 4. okręgu.

Po zakończeniu urzędowania w Kongresie Gutierrez zamierza podróżować po kraju kontynuując walkę o prawa imigrantów , co może oznaczać, że myśli o prezydenturze, choć nie powiedział tego wprost. 63-letni polityk stwierdził też, że spędzi więcej czasu z rodziną i nadal będzie pracował na rzecz zniszczonego wrześniowymi huraganami Portoryko.

Luis Gutierrez sprawuje urząd kongresmana od 1993 roku. Wraz z Bobby Rushem ma najdłuższy staż w Kongresie spośród wszystkich reprezentantów Illinois. Karierę polityczną rozpoczął w latach 80. jako bliski współpracownik pierwszego czarnego burmistrza Harolda Washingtona. W latach 1986-92 był radnym 26. okręgu w Chicago. Syn portorykańskich imigrantów, urodzony i wychowany w Chicago. Absolwent wydziału anglistyki na Northeastern Illinois University, po studiach pracował jako nauczyciel angielskiego i pracownik socjalny. Nauczył się płynnie hiszpańskiego, gdy jako nastolatek mieszkał z rodzicami przez kilka lat w Portoryko. Jako kongresman Gutierrez reprezentuje 4. okręg wyborczy, który magazyn „The Economist” uznał za najbardziej dziwaczny okręg w USA, o najbardziej tendencyjnie wykreślonych granicach; połowa obszaru okręgu znajduje się na północy a połowa na południu miasta

W ciągu swojej długoletniej kariery w Kongresie Gutierrez nie tylko bronił interesów imigrantów i czynił starania na rzecz reformy imigracyjnej, ale był też rzecznikiem praw mniejszości rasowych i etnicznych oraz LGBT. Ostatnio apelował gorąco o usunięcie z urzędu, czyli impeachment prezydenta Donalda Trumpa, który – zdaniem Gutierreza – nie kwalifikuje się do kierowania państwem.

(ao)

6 KOMENTARZE

  1. Wszystkim wielbicielom L.Gutierrez i rządzącej w Chicago mafii polecam komentarz, który napisał J.Kass w dzisiejszym Chicago Tribune. Jest to jeden z nielicznych dziennikarzy w Chicago, który pisze niewygodną prawdę dla rządzących Chicago i IL.

REKLAMA

2103227802 views

REKLAMA

2103228035 views

REKLAMA

2105024427 views

REKLAMA

2103228178 views

REKLAMA

2103228278 views

REKLAMA

2103228387 views