REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoLori Lightfoot chce ograniczyć przywileje radnych. Powtórka z wojen w radzie miejskiej?

Lori Lightfoot chce ograniczyć przywileje radnych. Powtórka z wojen w radzie miejskiej?

-

Nowa burmistrz Lori Lightfoot oświadczyła, że sprawowanie władzy zacznie od wydania dekretu ograniczającego przywileje radnych – zgodnie z wyborczą obietnicą zreformowania Rady Miasta Chicago, o czym mówiła też na spot- kaniu z Polonią. Na kilka dni przed zaprzysiężeniem na urząd burmistrz elekt poinformowała również o nominacjach do swojego gabinetu. Wskazała też przewodniczących najważniejszych komisji miejskich. Zapowiedź zmian wywołała buntownicze reakcje wśród radnych. Czy zapowiadają się kolejne wojny w radzie miejskiej?

Radny – pan na swoim podwórku

REKLAMA

Lori Lightfoot oświadczyła, że zaraz po uroczystościach inauguracji, które odbędą się w poniedziałek 20 maja, podpisze dekret ograniczający przywilej weta, który aktualnie przysługuje radnym. Obecnie każdy radny może powiedzieć ,,nie” w przypadku projektów czy wydarzeń odbywających się w granicach jego okręgu i nie musi się w ogóle tłumaczyć ze swojej decyzji. Nowa burmistrz uważa, że radni nie powinni anulować ważnych projektów bez sensownego wyjaśnienia i chce nałożyć na nich obowiązek uzasadnienia decyzji.
O potrzebie ograniczenia przywileju weta radnych Lori Lightfoot rozmawiała z przedstawicielami Polonii przed wyborami 2 kwietnia. Podczas spotkania z kandydatką w siedzibie Związku Narodowego Polskiego, Frank Spula, prezes ZNP i Kongresu Polonii Amerykańskiej, przypomniał, jak radny 45. okręgu John Arena sprzeciwił się budowie Polish Senior Center, ośrodka przeznaczonego dla polonijnej społeczności. Radny Arena zniszczył wartościowy projekt dopracowany w szczegółach – łącznie z finansowaniem przez prywatnego inwestora – zaaprobowany przez ówczesnego burmistrza Richarda M. Daley’ego i odchodzącego radnego Patricka Levara, i nie musiał w ogóle usprawiedliwiać swojej decyzji.
Choć ograniczenie bezwzględnej władzy radnych na ich podwórkach wydaje się sensowne, to jest spora grupa w radzie miasta, która chce utrzymać dotychczasowe status quo, demonizuje propozycję nowej burmistrz i zarzuca jej biurokrację oraz próbę utrudnienia świadczenia usług wobec mieszkańców.

W kierunku transparentności komisji

Niektórym radnym nie podobają się też plany Lori Lightfoot dotyczące obsadzenia kierowniczych stanowisk w ważnych komisjach rady miasta – m.in. finansów, budżetu i zagospodarowania przestrzennego (ang. zoning). Dotychczasowi przewodniczący chcieliby się utrzymać na stanowiskach w komisjach, które mają spore budżety, ale z powodu luk w przepisach kamuflują przed podatnikiem swoje wydatki oraz działania, a to właśnie chciałaby zreformować nowa burmistrz wprowadzając obowiązek transparentności i rozliczania się tak z pieniędzy, jak i dokonań, co zapowiadała podczas kampanii wyborczej.
Pomogliby jej w tym desygnowani przez nią przewodniczący najważniejszych komisji. Burmistrz elekt chce, by przewodniczącym Komisji Finansów został progresywny radny z 32. okręgu, Scott Waguespack, jej sprzymierzeniec polityczny, który popierał ją podczas kampanii wyborczej. Zastąpiłby ustępującego z rady miasta Pata O’Connora (przegrał wybory), który objął kierownictwo po odsunięciu od sterów komisji radnego Eda Burke’a, skompromitowanego aferami korupcyjnymi.
Na nowego szefa Komisji Budżetu Lightfoot preferuje radnego 44. okręgu Toma Tunneya, a radną 3. okręgu Pat Dowell na przewodniczącą Komisji Zagospodarowania Przestrzennego.
Wymienione trzy komisje są kluczowe dla działalności rady miasta i kontrolują jej prace. Szef chicagowskiej komórki antykorupcyjnej  Joe Ferguson stwierdził, że Lightfoot i rada miasta w odnowionym składzie muszą zrewidować księgi rachunkowe tak całej rady miasta, jak i jej poszczególnych komisji, żeby nie było żadnych wątpliwości co do kwestii budżetowych, wydatków, personelu oraz funkcjonowania tych instytucji.
Zapowiedź zmian wywołała buntownicze reakcje wśród radnych, ale Lori Lightfoot ostrzegła głośno krzyczących przeciwników, że nie będzie powtórki z wojen w radzie miejskiej, bo jej stronnicy w radzie miasta stanowią solidny blok, który odeprze wszelkie ataki. Przypomniała też, że ma mandat społeczeństwa, które wybrało ją na urząd dużą przewagą głosów.
Przypomnijmy, że termin ,,wojny w radzie miasta” używany był w latach 1983-1986, gdy Chicago miało pierwszego afroamerykańskiego burmistrza Harolda Washingtona, a kontrolę nad radą miasta przejęło 28 radnych – 27 białych i jeden Latynos – którzy programowo torpedowali inicjatywy burmistrza i utrudniali mu sprawowanie obowiązków.

Powstaje gabinet nowej burmistrz

Mimo trudności w relacjach z niektórymi radnymi nowa burmistrz kontynuowała w ostatnich dniach selekcjonowanie najbliższych współpracowników. Są już pierwsze nominacje. Za sprawy finansowe administracji Lori Lightfoot odpowiedzialna będzie Jennie Huang Bennett, która dotychczas sprawowała analogiczną funkcję w kuratorium chicagowskiego szkolnictwa publicznego (Chicago Public Schools, CPS). Szefem personelu gabinetu Lightfoot będzie Maurice Classen, były pracownik McArthur Foundation i Departamentu Chicagowskiej Policji, gdzie był dyrektorem ds. strategii i planowania.
Lightfoot obsadziła też inne kluczowe stanowiska w swojej administracji. Dan Lurie został mianowany na stanowisko dyrektora ds. politycznych, Celia Meza na głównego radcę prawnego i doradcę ds. etyki. Susie Park będzie dyrektorem budżetu w gabinecie burmistrza, zaś Anel Ruiz głównym rzecznikiem prasowym. Za równouprawnienie mniejszości rasowych w procedurach zatrudnienia odpowiedzialna będzie Candace Moore. O kolejnych nominacjach Lori Lightfoot poinformuje po objęciu urzędu.

Historyczna ceremonia

Ceremonia inauguracji Lori Lightfoot na urząd burmistrza odbędzie się 20 maja w Wintrust Arena, w pobliżu McCormick Place. Tego samego dnia można też będzie pogratulować nowej burmistrz w chicagowskim ratuszu. Będą to historyczne chwile, bo Lori Lightfoot stanie się pierwszą Afroamerykanką na stanowisku burmistrza Chicago i pierwszą na tym stanowisku zdeklarowaną przedstawicielką społeczności gejowskiej.
Przypomnijmy, że Lightfoot – nowicjuszka polityczna, była federalna oskarżycielka, w kwietniowych wyborach pokonała dużą przewagą głosów polityczną weterankę, Toni Preckwinkle, szefową Rady Powiatu Cook i Partii Demokratycznej tego powiatu.
Na uroczystość w Wintrust Arena, przy 200 E. Cermak Rd., widzowie będą wpuszczani od godz. 8 am, a uroczystość zaprzysiężenia rozpocznie się o godz. 10.00 am i potrwa do godz. 11.45 am. Oprócz Lori Lightfoot zaprzysiężeni zostaną chicagowscy radni z 50 okręgów, skarbnik miejska Melissa Conyears-Ervin i sekretarz miasta Anna Valencia.
W części artystycznej imprezy wystąpią m.in: Miguel Cervantes z chicagowskiego ,,Hamiltona”, Chicago Sinfonietta, Puerto Rican Arts Alliance oraz Latin Music Program, a także Chicago Gay Men’s Chorus i The After School Matters Choir.
Po południu, w godz. 2-4 pm będzie też można pogratulować nowej burmistrz w chicagowskim ratuszu (City Hall, 121 N. LaSalle), gdzie podczas ,,otwartych drzwi” Lori Lightfoot w towarzystwie żony Amy Eshleman spotka się z mieszkańcami miasta.

Alicja Otap
a.otap@zwiazkowy.com

fot.Peter Serocki

REKLAMA

2109202738 views

REKLAMA

2109202970 views

REKLAMA

REKLAMA

2110999361 views

REKLAMA

2109203111 views

REKLAMA

2109203210 views

REKLAMA

2109203318 views