REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Ksiądz z Lake Zurich celem śledztwa ws. molestowania seksualnego dzieci

Ksiądz z Lake Zurich celem śledztwa ws. molestowania seksualnego dzieci

-

Archidiecezja Chicago prowadzi dochodzenie w sprawie zarzutów wobec ks. Davida Ryana. Sprawa została też przekazana prokuraturze. 25 lat temu ksiądz miał wykorzystywać seksualnie dzieci w Maryville Academy w Des Plaines.

W sobotę kardynał Blase Cupich poprosił ks. Davida Ryana o ustąpienie ze stanowiska proboszcza Saint Francis de Sales Parish w Lake Zurich na czas śledztwa. O swojej decyzji kardynał poinformował parafian w specjalnym liście.

REKLAMA

Archidiecezja otrzymała informację o tym, że 25 lat temu, w czasie pracy w zakładzie wychowawczym Maryville Academy w Des Plaines, ksiądz Ryan miał wykorzystywać seksualnie dzieci. Jak stwierdził kardynał, prawdziwość zarzutów wymaga weryfikacji i dlatego należy wstrzymać się z wnioskami o winie czy niewinności do zakończenia śledztwa.

Ks.Ryan otrzymał polecenie – według słów kardynała – zamieszkania z dala od parafii St. Francis de Sales na czas śledztwa. Hierarcha zaznaczył, że Ryan w pełni współpracuje z Archidiecezją.

Cupich w liście poinformował również, że – zgodnie z zasadami ochrony dzieci przed wykorzystaniem – o zarzutach wobec księdza poinformowano Illinois Department of Children and Family Services i biuro prokuratora stanowego powiatu Cook. Osobom zgłaszającym zarzuty zaoferowano usługi Victim Assistance Ministry – specjalnej komórki archidiecezjalnej wspierającej ofiary nadużyć seksualnych.

„Niezwykle ważne jest, abyście wiedzieli, że nie ma nic ważniejszego od dobra dzieci powierzonych pod naszą opiekę. Archidiecezja Chicago poważnie traktuje wszystkie zarzuty o nadużycia seksualne i zachęca każdego, kto czuje się wykorzystany seksualnie przez księdza, diakona, zakonnika lub pracownika świeckiego, do zgłoszenia swojego przypadku” – napisano w liście do parafian.

Ks. David Ryan został wyświęcony w Springfield w czerwcu 1979 roku, a sześć lat później rozpoczął pracę w Maryville Academy. Następnie pracował w parafii Godfrey i jako dyrektor Katolickiego Domu Dziecka w Alton. Przez 20 lat Ryan pracował z ks. Johnem P. Smythem, dyrektorem wykonawczym Maryville Academy, który był objęty dochodzeniem pod kątem zarzutów wykorzystania dzieci. Smyth zmarł w kwietniu 2019 roku, a po jego śmierci złożono pozew przeciwko Archidiecezji. Departament Policji Des Plaines stwierdził, że nie znalazł żadnych „wiarygodnych” dowodów w sprawie przeciwko księdzu Smythowi.

(kk)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA