REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoKonsulat rozpoczął cykl spotkań informacyjnych

Konsulat rozpoczął cykl spotkań informacyjnych

-

Konsul Kapuścińska zapewnia o sprawności działania urzędu

Konsulat RP rozpoczął serię spotkań poświęconych sprawom i problemom obywateli polskich przebywających poza granicami kraju oraz funkcjonowaniu samej placówki i jej roli wobec rodaków. Pierwsze z cyklu spotkań odbyło się w miniony piątek.

REKLAMA

Konsul generalna RP w Chicago Paulina Kapuścińska
Konsul generalna RP w Chicago Paulina Kapuścińska

Na pierwszy ogień poszły budzące pewne nieporozumienia sprawy paszportowe i wiążące się z tym sprawy obywatelstwa polskiego.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że zgodnie z obowiązującą od ubiegłego roku ustawą o obywatelstwie polskim, nabywamy je poprzez urodzenie z rodziców, z których przynajmniej jedna osoba jest obywatelem polskim (tzw. prawo krwi) bądź też poprzez urodzenie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

W rozumieniu prawa polskiego obywatelem jest więc każdy, kto spełnia te warunki, chyba że zainteresowany wystąpi do prezydenta RP o wyrażenie zgody na zrzeczenie się obywatelstwa polskiego lub w imieniu dziecka zrobią to rodzice przed upływem trzech miesięcy od momentu jego urodzenia. Muszą jednak złożyć oświadczenie o wyborze obywatelstwa obcego. Prawo polskie dopuszcza posiadanie innego obywatelstwa niż polskie.

– Po urodzeniu dziecka rodzice przychodzą do naszego urzędu i występują z wnioskiem o wydanie paszportu dla dziecka – mówiła podczas spotkania z mediami polonijnymi konsul generalna Paulina Kapuścińska. – W tym celu należy dokonać umiejscowienia aktu urodzenia dziecka, co jest wymagane przy staraniu się o numer “pesel” i paszport.

Sprawa wymaga jednorazowej wizyty w konsulacie, na którą należy przynieść: oryginał aktu urodzenia dziecka z potwierdzeniem przez sekretarza stanu (apostille), polski akt małżeństwa rodziców lub ich akty urodzenia i dokumenty tożsamości. Należy wnieść opłatę z wydanie dokumentu w kwocie 63 dolarów i 40 dolarów za tłumaczenie aktu urodzenia. Po upływie od dwóch do trzech miesięcy stosowny dokument jest gotowy i można wystąpić o nadanie numeru “pesel” i wydanie paszportu – informowała konsul Kapuścińska.

– Z troski o zachowanie pełni praw obywatelskich we własnym kraju oraz całej Unii Europejskiej osobom posiadającym obywatelstwo innego państwa rekomendujemy przekraczanie granicy polskiej za okazaniem polskiego paszportu i dowodu osobistego oraz posługiwanie się nimi w kraju. Jest to szczególnie ważne, gdy dla przykładu chcemy nabyć lub sprzedać nieruchomość w Polsce, wysłać dziecko do polskiej uczelni czy też skorzystać z polskiej opieki zdrowotnej – radziła konsul.

Warto pamiętać, że w przypadku utraty ważności paszportu przez dłuższy czas (w praktyce jest to okres około 10 lat) wymagane jest przeprowadzenie procedury potwierdzającej polskie obywatelstwo, co wiąże się z dodatkowymi działaniami. Najlepiej wystąpić o wydanie nowego paszportu przed upływem ważności posiadanego dotychczas dokumentu stwierdzającego obywatelstwo polskie i tożsamość, jakim jest paszport.

Konsul Kapuścińska zapewniała, że załatwienie spraw w konsulacie wbrew temu, co się często mówi, nie wymaga żadnych skomplikowanach procedur. Przy każdej asystuje pracownik konsulatu, a większośc spraw urzędowych możliwa jest do załatwienia podczas jednej wizyty.

Przy załatwianiu spraw w placówce przy 1530 Lake Shore Dr. nie ma potrzeby korzystania z pośredników. Wszystkie niezbędne informacje można znaleźć na stronie internetowej urzędu pod adresem: www.chicago.msz.gov.pl, z której również można pobrać niezbędne formularze i aplikacje. Wiele informacji dotyczących urzędu i spraw, którymi się zajmuje można znaleźć również na Facebooku (Consulate General of the Republic of Poland in Chicago) oraz Twitterze (@PLinChicago). Z placówką i jej pracownikami możliwy jest kontakt telefoniczny pod numerem: 312-337-8166. W przypadku braku bezpośredniego połączenia należy zostawić wiadomość podając swoje imię i nazwisko, rodzaj sprawy z jaką dzwonimy oraz numer telefonu, pod który pracownik będzie mógł oddzwonić.

Konsulat jest otwarty od poniedziałku do piątku od godz. 9:00 – 15:00. Dla wygody petentów w każdy czwartek placówka czynna jest od godz.13:00 do 18:00.

– Zachęcamy do traktowania konsulatu jako insytucji najbardziej zaufanej, która stanowi gwarancję rzetelnego i terminowego załatwiania państwa spraw bez nieprzyjemnych niespodzianek – apelowała konsul.

Tekst i zdjęcie:

AB/NEWSRP

REKLAMA

2091165415 views

REKLAMA

2091165719 views

REKLAMA

2092962182 views

REKLAMA

2091166005 views

REKLAMA

2091166158 views

REKLAMA

2091166304 views