REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoKonserwatyści i Kościół rozczarowani proaborcyjną decyzją Raunera

Konserwatyści i Kościół rozczarowani proaborcyjną decyzją Raunera

-

Bruce Rauner fot.Dariusz Lachowski

Gubernator Illinois, Bruce Rauner, który podpisał kontrowersyjną ustawę aborcyjną, spotkał się z krytyką republikanów i chicagowskich hierarchów kościelnych. Obie grupy zarzucają gubernatorowi, że podpisując ustawę, złamał dane słowo.

Ustawa (HB 40) utrzymuje legalność aborcji w Illinois nawet w przypadku zdelegalizowania jej przez władze federalne. Gwarantuje też subwencje stanowe na pokrycie kosztów zabiegu personelowi administracji Illinois oraz beneficjentom medycznego ubezpieczenia społecznego Medicaid.

REKLAMA

Podczas uroczystego podpisania ustawy 28 września, Rauner stwierdził, że kobiety powinny mieć prawo decydowania o tym, czy chcą posiadać potomstwo. Podkreślił też, że kobiety o niskich dochodach powinny mieć taki sam dostęp do aborcji jak zamożne.

Reakcja środowisk antyaborcyjnych, przede wszystkim ultrakonserwatywnych republikanów i przedstawicieli Archidiecezji Chicagowskiej, była bardzo stanowcza. Kardynał Blase Cupich powiedział, że jest rozczarowany i zasmucony decyzją gubernatora, który „nie dotrzymał obietnicy” i wbrew zapewnieniom złagodził stanowe prawo aborcyjne. Konserwatywni republikanie byli jeszcze surowsi w ocenie Raunera, nazywając go „niekompetentnym gubernatorem, niezasługującym na kolejną kadencję”.

Gubernator Rauner w sprawie aborcji zajmował sprzeczne stanowiska. W czasie kampanii wyborczej wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem liberalnego prawa aborcyjnego, ale ostatnio przejawiał tendencje konserwatywne i sympatyzował ze skrajnie prawicowym odłamem Partii Republikańskiej, który zdecydowanie sprzeciwia się aborcji. Dlatego zwolennicy ustawy obawiali się, że nie podpisze dokumentu.

Ustawa została przegłosowana w maju przez zdominowany przez demokratów parlament stanowy. Legislatorzy zwlekali z wysłaniem ustawy Raunerowi. Ostatecznie przekazali mu dokument kilka dni przed upływem jego ważności.

Przypomnijmy, że republikanie stanowiący większość w Kongresie Stanów Zjednoczonych wielokrotnie sygnalizowali chęć zdelegalizowania prawa federalnego o legalności aborcji. Stanowa ustawa aborcyjna podpisana przez Raunera zawiera odpowiednie mechanizmy prawne, zabezpieczające legalność aborcji w Illinois bez względu na decyzje, jakie podejmie rząd.
(gd,ao)

REKLAMA

2107600336 views

REKLAMA

REKLAMA

2107600568 views

REKLAMA

2109396959 views

REKLAMA

2107600709 views

REKLAMA

2107600808 views

REKLAMA

2107600916 views