REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Koniec ze skandalicznym ubezpieczeniem dla sędziów?

Koniec ze skandalicznym ubezpieczeniem dla sędziów?

-

Sędziowie w powiecie Cook utracą niemal darmowe ubezpieczenie zdrowotne, za które płacą mniej niż symbolicznego dolara, jeśli doczeka się realizacji propozycja prezes rady powiatu Cook Toni Preckwinkle. Powiat i podatnicy zaoszczędziliby miliony dolarów, a przy okazji Preckwinkle wzięłaby odwet na szefie sądu okręgowego sędzim Timothy Evansie, z którym łączą ją burzliwe stosunki pracownicze.

fot. arch
fot. arch

REKLAMA

Na mocy przestarzałego, mało znanego i dziwacznego prawa stanowego, sędziowie sądu okręgowego powiatu Cook sklasyfikowani są jako pracownicy administracji powiatu (z wynagrodzeniem 500 dol. rocznie!) i dlatego kwalifikują się do powiatowego ubezpieczenia medycznego z opłatą w wysokości jednego procenta od wynagrodzenia; przekłada się to na miesięczne opłaty nie przekraczające dolara.

Sędziom przysługuje także ubezpieczenie medyczne dla pracowników administracji stanu, który zresztą płaci im rzeczywiste wynagrodzenie wynoszące od 174 tys. dol. do 183 tys. dolarów rocznie.

Jak informuje biuro prezes Preckwinkle, koszt sędziowskich ubezpieczeń, wynoszący od 440 dol. do 1 700 miesięcznie pokrywany jest z kasy powiatu, czyli z kieszeni podatnika.

Preckwinkle jest uwikłana od miesięcy w spór z sędzią Evansem. Przedmiotem sporu jest liczba nierozstrzygniętych spraw sądowych. Wprawdzie rzecznik biura prezes rady powiatu stwierdził, że najnowsza propozycja budżetowa Preckwinkle nie ma nic wspólnego z konfliktem, a jest tylko próbą “odpowiedzialnego zarządzania funduszami ubezpieczeniowymi pracowników” i próbą zmniejszenia deficytu w budżecie powiatu, ale sprawa ma drugie dno.

Preckwinkle czyni starania, aby pracownicy niepełnoetatowi nie płacili już procenta od swojego wynagrodzenia za ubezpieczenie, ale pokrywali jego cały koszt, albo ubezpieczyli się gdzie indziej, jak np. na stanowej giełdzie polis medycznych, która została uruchomiona na mocy federalnej reformy opieki zdrowotnej ACA (Obamacare).

Nowe przepisy dotyczyłyby około 400 pracowników administracji powiatu, z których znakomita większość to sędziowie. Wśród pozostałych są dyżurni ruchu drogowego i komisarze Chicagowskiej Rady Wyborczej.

W przyszłym tygodniu prezes Preckwinkle przedstawi na forum rady powiatu swój plan budżetowy na rok fiskalny 2014. Plan będzie zawierał propozycję pozbawienia sędziów lukratywnych stawek ubezpieczeń medycznych.

Jeśli rada powiatu zatwierdzi propozycję, to powiat i podatnik zaoszczędzą na sędziowskich ubezpieczeniach prawie cztery i pół mln dol. rocznie. Preckwinkle spodziewa się przychylnej reakcji ze strony członków rady.

(ao)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks