REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Kolejki po Real ID w Chicago

Kolejki po Real ID w Chicago

-

1 października 2020 roku w życie wchodzi wymóg posiadania Real ID przez mieszkańców Illinois. Władze federalne wprowadziły przepisy, zgodnie z którymi tradycyjne ID nie będzie wystarczającą formą identyfikacji, umożliwiającą korzystanie z lotów krajowych, wejście do budynku federalnego lub na teren obiektu militarnego.

Od kilku tygodni mieszkańcy Chicago i przedmieść zmagają się z horrendalnymi kolejkami w urzędach sekretarza stanu, chcąc wymienić posiadany dokument tożsamości na nowy, wymagany przez prawo federalne. Real ID różni się od dotychczasowego tym, że posiada złotą gwiazdkę świadczącą o tym, że osoba posługująca się nim jest obywatelem lub legalnym rezydentem Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA

Osoby, które chcą wymienić dokument tożsamości, muszą czekać w kolejkach nawet do kilku godzin. Jeśli mają szczęście i uda mi się załatwić sprawę w ciągu jednego dnia. Jeśli nie mają, po jakimś czasie są odsyłani do domów z powodu wyczerpania limitu miejsc na dany dzień.

Osoby odwiedzające biura sekretarza stanu skarżą się, że kolejki są tak długie, że wychodzą poza drzwi, a czekaniu nie sprzyja jesienno-zimowa aura.
Według przedstawicieli biura sekretarza stanu, to nie brak wystarczającej ilości urzędników lub procedury powodują powstawanie kolejek, ale zbyt duża ilość osób chcących uzyskać Real ID. Przedstawiciele biura przekonują, że część osób wcale go nie potrzebuje, zwłaszcza jeśli posiadają ważny amerykański paszport lub militarne ID, który same w sobie są ekwiwalentem Real ID. „Jeśli posiadasz paszport lub inny oficjalnie uznany przez departament bezpieczeństwa narodowego dokument tożsamości, to posiadasz Real ID” – przekonuje Dave Druker, rzecznik biura sekretarza stanu.

Dotychczas w Illinois wydano 410 tys. nowych kart identyfikacyjnych zwanych Real ID. Osoby posiadające paszport i tak wolą dmuchać na zimne i uzyskać nowe prawo jazdy. Jak mówią – dla spokoju i wygody. Nie chcą podróżować z paszportem na terenie kraju z obawy, że może być zgubiony lub skradziony, nie chcą też przykrych niespodzianek na lotnisku, kiedy okaże się że zostanie im odmówione prawo wejście na pokład samolotu.

Jedną z najdłuższych kolejek do biura sekretarza stanu w sprawie uzyskania Real ID w Chicago zanotowano przy 5401 North Elston Ave. Na przedmieściach – w Deerfield i w Lombard. Petenci ustawiają się w kolejki przed godziną otwarcia biur, czekając mimo zimna na uzyskanie numerka uprawniającego do podejścia do okienka z urzędnikiem. Koszt uzyskania nowego, zatwierdzonego przez prawo federalne dokumentu tożsamości to 20 dol. za stanowe ID i 30 dol. za prawo jazdy.

Kilka dni temu jedna z naszych czytelniczek utknęła w kolejce do biura przy 5401 North Elston. Jak powiedziała, po 3,5 godzinach czekania nie wskórała niczego i zrezygnowała. “Po jakichś trzech godzinach wciąż te same osoby były przde mną. Kolejka niewiele się ruszyła. Wiem, ze urzędnicy mają pełne rece roboty, ale bez przesady. Nikomu specjalnie się tam nie spieszy, co widac po ogonie wijącym się poza drzwi. Spróbuję kiedy indziej, chyba będę musiała wziąć wolne z pracy lub jechać do innego biura sekretarza stanu” – powiedziała rozczarowana. “Najważniejsze jest, by pamiętać, jakie dokumenty należy zabrać ze sobą. Nie ma nic bardziej frustrującego, niż stanie w długiej kolejce i bycie odesłanym, kiedy urzędnik stwierdzi, iż czegoś brakuje”.

Real ID nie jest potrzebne ani do prowadzenia pojazdów, ani do głosowania, ani otwarcia konta w banku, czy składania aplikacji na któryś z rządowych programów zapewniających świadczenia. Nie jest tez potrzebne, by wejść na teren szpitali czy urzędów pocztowych. Druker przekonuje, że lepiej zaczekać, aż termin ważności naszego prawa jazdy lub stanowego ID będzie upływał i dopiero wówczas zgłosić się do jednego z biur. Rozładuje to niepotrzebne kolejki.

Rzecznik biura sekretarza stanu stwierdził, iż kolejki będą tym dłuższe, im mniej czasu pozostanie do 1 października, mimo zatrudnienia dodatkowych pracowników oraz wydłużenia godzin pracy niektórych biur. W przypadku nieposiadania ważnego paszportu amerykańskiego, biuro sekretarza stanu sugeruje, by złożyć aplikację o Real ID minimum 60 dni przed planowanym lotem krajowym.

Dokumenty wymagane, by otrzymać Real ID

– dowód tożsamości (uwierzytelniony amerykański akt urodzenia, paszport amerykański, dokument upoważniający do pracy, karta stałego pobytu lub paszport zagraniczny z zatwierdzonym formularzem I-94). Dokument dotyczący zmiany nazwiska, taki jak uwierzytelniona kopia aktu małżeństwa, rozwodu itp. będzie wymagany, jeśli akt urodzenia zawiera innym nazwisko niż obecne.
–  dokument z pełnym numeru ubezpieczenia społecznego Social Security (karta SSN, W-2 lub odcinek wypłaty z pełnym SSN)
– dwa dokumenty z adresem zamieszkania z imieniem i nazwiskiem wnioskodawcy (rachunek za użyteczności, umowa najmu, wyciąg z konta bankowego)
– dowód podpisu (karta płatnicza, anulowany czek bankowy, aktualne prawo jazdy lub stanowe ID).
Na stronie biura sekretarza stanu Illinois znajduje się elektroniczna lista, która krok po kroku prowadzi wnioskodawcę i wyjaśnia, jakie dokumenty należy przygotować przed wizytą w jednym z lokalnych urzędów.

www.realid.ilsos.gov/checklist


Anna Rosa
a.rosa@zwiazkowy.com

fot.realid.ilsos.gov

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks