REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Karta debetowa dla bezrobotnych bez składania wniosku – to oszustwo

Karta debetowa dla bezrobotnych bez składania wniosku – to oszustwo

-

Osoby, które nie złożyły wniosku o zasiłek dla bezrobotnych, ale otrzymały pocztą kartę debetową lub list w sprawie przyznania im świadczeń po utracie pracy z powodu koronawirusa, stały się celem oszustwa. Nie należy w takim przypadku aktywować otrzymanej karty płatniczej. Nie udostępniaj swoich danych osobowych, a sprawę zgłoś do stanowego Departamentu ds. Zatrudnienia (IDES).

Do nielegalnego procederu, który dotarł do Illinois, oszuści wykorzystują dane osobowe, które wykradziono prawdopodobnie w cyberatakach, w tym z 2017 r. na biuro kredytowe Equifax – podał w opublikowanym oświadczeniu Departament ds. Zatrudnienia w stanie Illinois. Oszuści korzystając z takich danych osobowych, jak – nazwisko, numer Social Security, data urodzin i adres, składają w naszym imieniu w Illinois Department of Employment Security (IDES) wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. W Illinois wiele takich przypadków dotyczy emerytów.
IDES współpracuje z lokalnymi i federalnymi organami ścigania w śledztwie w sprawie oszustwa dotyczącego systemu, z którego w stanach wypłacane są świadczenia dla bezrobotnych wspierane środkami z federalnego funduszu Pandemic Unemployment Assistance (PUA) dla osób pozbawionych zatrudnienia na skutek pandemii koronawirusa.
Każda osoba, która nie złożyła wniosku o przyznanie jej świadczeń dla bezrobotnych po utracie pracy z powodu pandemii COVID-19, a otrzymała kartę debetową (Keybank debit card) lub list powiadamiający o przyznaniu takiego zasiłku (UI finding letter) powinna skontaktować się telefonicznie z biurem IDES pod numerami: 800 814 0513 lub 877 566 6230. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej IDES . (www2.illinois.gov/ides/Pages/Reporting_Unemployment_Insurance_Fraud.aspx). Nie należy aktywować karty debetowej. Poza tym zalecany jest kontakt z naszym bankiem oraz powiadomienie agencji kredytowych.
Jedną z tych osób był mieszkaniec Pensylwanii, który w ubiegłym tygodniu otrzymał pocztą kartę debetową wydaną przez IDES i list z informacją o zasiłku dla bezrobotnych „Zastanawiałem się, co mam wspólnego z Illinois? Nigdy nie złożyłem wniosku o zasiłek dla bezrobotnych, a już na pewno nie w stanie Illinois” – powiedział Alan Silberlight, który skontaktował się w tej sprawie z dziennikarzami śledczymi z telewizji ABC7 Chicago, po tym jak w internecie znazł informacje dotyczące tego oszustwa. Silberlight przyznał, że nigdy nie mieszkał w Illinois.
Marge Coborn z Elgin powiedziała dziennikarzom I-Team, że również otrzymała pocztą kartę debetową dla bezrobotnych. Kiedy zadzwoniła do KeyBanku, którego logo widnieje na karcie, usłyszała, że kartę wysłano do niej na podstawie wytycznych IDES. Karta była wydana na sumę 9900 dol. Oszuści użyli dane osobowe Coborn, aby złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych z funduszu PUA.
Przed oszustwem ostrzegał w tym tygodniu gubernator J.B. Pritzker. Ostrzeżenie wydały wcześniej departamenty policji w Palos Park i Arlington Heights.
(tos)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks