REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoKandydat na prezydenta USA: Polacy reprezentują najzdrowszą część społeczeństwa

Kandydat na prezydenta USA: Polacy reprezentują najzdrowszą część społeczeństwa

-

Niemal tradycją stało się już, że doroczny festiwal Taste of Polonia w Chicago odwiedzają politycy amerykańscy, prόbujący w ten sposόb zyskać sobie przychylność głosujących Amerykanόw polskiego pochodzenia. W poprzednich latach byli to jednak w większości przypadkόw politycy lokalnego szczebla; burmistrz, senatorowie, kongresmeni… Stąd wizyta prominentnego polityka Partii Republikańskiej, byłego przewodniczącego Izby Reprezentantόw i kandydata na prezydenta, była pewnego rodzaju zaskoczeniem.

fot. Bodek Kwaśny / Newt Gingrich z żoną Callistą przed budynkiem Copernicus Center

REKLAMA

– Moja żona Callista jest w połowie Polką, to największy tego typu festiwal w Chicago, ktόre jest drugim największym polskim miastem na świecie – uzasadniał swą obecność na Taste of Polonia, Newt Gingrich. Jego wizyta była jednak związana nie tyle z poszukiwaniem politycznych sojusznikόw w kampanii, w ktόrej jego szanse oceniane są jako bardzo znikome, ile z promocją filmu, ktόrego wraz z małżonką jest producentem. – Dla nas to okazja by pokazać film „9 dni ktόre zmieniły świat”, ktόrego bohaterem jest papież Jan Paweł II, a film opowiada o jego podrόży do Polski w 1979 roku. Ta podrόż miała olbrzymi wpływ na upadek sowieckiego imperium.

Posłuchaj: Newt Gingrich na Taste of Polonia

[audio:https://dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2011/09/newt1.mp3]

Gingrich nie ukrywał swej fascynacji osobą papieża – Polaka. Według niego to właśnie on, oraz były amerykański prezydent Ronald Reagan, w największym stopniu przyczynili się do upadku komunistycznego systemu totalitarnego. Były przewodniczący Izby Reprezentantόw zwraca uwagę na ważny kontekst w jakim utrzymany jest film: – Pokazuje on, że wiara stanowi podłoże wolności; bez wiary trudno oczekiwać wolności – myślę, że to przesłanie powinno trafić do każdego Amerykanina.

Bo według niego zgodnie z tymi zasadami żyją Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych: – To są ciężko pracujący ludzie, troszczący się o lepszą przyszłość dla swoich dzieci, przekładających wartości rodzinne ponad wszystko, w większości ludzie głęboko religijni, mocno wierzący chrześcijanie. Moim zdaniem reprezentują oni tę najzdrowszą część amerykańskiego społeczeństwa. Doświadczeni historią Polski doskonale rozumieją zagrożenia płynące z całego świata.

Posłuchaj: Newt Gingrich o roli Polakόw w USA

[audio:https://dziennikzwiazkowy.com/wp-content/uploads/2011/09/newt2.mp3]

Newt Gingrich przez 20 lat zasiadał w Kongresie Stanόw Zjednoczonych. W latach 1995-99 pełnił funkcję przewodniczącego Izby Reprezentantόw. Obecnie jest jednym z republikańskich kandydatόw na prezydenta.

Daniel Bociąga, Chicago

6 KOMENTARZE

  1. co za brednie ludzie powielaja z roku na rok, ze niby Chicago jest drugim po Warszawie miastem liczebnie zamieszkalym przez Polakow.Tak na dobra sprawe, w Chicago mieszka juz garstka Polakow w porownaniu z tym co bylo jeszcze pare lat temu.Niektorzy wyniesli sie na przedmiescia, a inni wrocili do Polski.Mysle ze nawet w Gdansku mieszka wiecej Polakow niz w Chicago.

  2. cytat”przekładających wartości rodzinne ‘” jestem ateistka i czuje sie obrazona….zwierze nie zna religi a chocby Lwica czy Szara Wilczyca…zwierze takze umie panowac w lesie i pokochac nawet strzelbe czlowieka…zwierze predzej niz czlowiek wybaczy, czasem pomoze, zrozumie chocby niewidomego….
    A tak z boku to ciesze sie, ze jest dobrym bizmesmenem i wie gdzie widownie zdobyc….bo milo jak wszystkim po drodze bo Chicago to katolicyzm przecie :)Bardzo mlodzi jak na Ameryke

  3. Rozkreca sie jak widac Bodek Kwasny, kiedys w 1030, radiowo. Odszedl, narobil corek a teraz czyta wiadomosci na wpna rano, lubi tez do kuriera dawac co tydzien jarmark (ale nazwa!)imprez muzycznych a i tu foto jak widac zrobil slynnej parze. Ich filmow juz nikt nie kupuje, wiec jezdza po polonijnych festiwalach zeby zarobic bo tylko rodak malzonki Callisty jest w stanie wysuplac kilkadziesiat dolcow na taki gniot.

    • widac na 1030am cos niedobrego sie dzieje,odszedl nagle Michalak w niewyjasnionych okolicznosciach, Daniel Bociaga tez odszedl do 1080am, a teraz Bodek Kwasny.w sumie nie wiem czy oni sami odeszli czy ich wyrzucono?

  4. Dlaczego wymienione osoby opowiadaja nieprawde o swoim rozstaniu ze stacja radiowa, ktora procz stalego doplywu pieniadza dawala im komfort dodatkowej satysfakcji poprzez rozpoznawalnosc wsrod nieduzej ale zawsze spolecznosci polonijnego Chicago? Kazdy z nich nie zasluzyl na tyle dobra. Kazdy sam pozostawil niesmak wsrod kierownictwa a trzeba tez przyznac ze ani zaloga ani sluchacze za nimi nie tesknia.

REKLAMA

2117989956 views

REKLAMA

2117990094 views

REKLAMA

REKLAMA

2119786455 views

REKLAMA

2117990182 views

REKLAMA

2117990255 views

REKLAMA

2117990322 views