REKLAMA

2133062341 views

REKLAMA

2133062340 views
0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoJuż od 12 kwietnia szczepionki dla wszystkich mieszkańców stanu Illinois spoza Chicago...

Już od 12 kwietnia szczepionki dla wszystkich mieszkańców stanu Illinois spoza Chicago (WIDEO)

-

Gubernator J.B. Pritzker przedstawił w czwartek odnowiony plan stopniowego otwarcia gospodarki stanu Illinois. Poinformował też, że począwszy od 12 kwietnia na COVID-19 będą mogli zaszczepić się wszyscy mieszkańcy Illinois w wieku od 16. roku życia wzwyż mieszkajcy poza Chicago. Miasto ma własne terminy i pulę szczepionek – inne niż stan.

Zrewidowany plan ponownego otwarcia obejmuje między innymi nieznacznie zwiększone limity przepustowości sklepów detalicznych, teatrów i obiektów na wolnym powietrzu. Stan znajduje się obecnie w czwartej fazie planu Pritzkera „Restore Illinois”, który przewiduje szersze otwarcie, gdy szczepionka będzie już powszechnie dostępna. Nowy plan stopniowo przeniesie stan w kierunku pełnego ponownego otwarcia.

REKLAMA

„COVID-19 nie zniknął, ale światełko, które widzimy na końcu tunelu, staje się coraz jaśniejsze w miarę, jak coraz więcej osób się szczepi” – powiedział gubernator J.B. Pritzker w trakcie czwartkowej konferencji. „Nadszedł czas, aby zacząć ostrożnie kierować się ku normalności i konieczne jest, abyśmy zrobili to w sposób, który utrzyma wszystkie nasze osiągnięcia, jakie mieliśmy do tej pory” – dodał.

Plan zawiera nową „fazę pomostową” („bridge phase”), która rozpocznie się, gdy 70 proc. mieszkańców w wieku 65 lat i starszych otrzyma co najmniej jedną dawkę szczepionki. Pritzker powiedział, że dotąd zaszczepiono w stanie 58 proc. osób z tej grupy wiekowej. Piąta faza rozpocznie się, gdy 50 proc. wszystkich osób powyżej 16. roku życia otrzyma co najmniej jedną dawkę szczepionki – obecnie zaszczepionych jest 28 proc. tej grupy. Oprócz wymogu szczepień, gubernator zarządził 28-dniowy okres monitoringu podczas fazy pomostowej przed ponownym pełnym otwarciem.

W mocy pozostaje obowiązujący od 1 maja 2020 roku wymóg noszenia masek – przepis ten zmieni się dopiero wtedy, gdy zmianę zalecą Centra Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). „Jesteśmy na 25. mili tego maratonu, ale pozostaniemy zmotywowani i będziemy dalej iść, ponieważ meta jest w zasięgu wzroku” – powiedziała dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois (IDPH), dr Ngozi Ezike.

Zmiany w planie otwarcia następują tuż po skierowanym do wszystkich gubernatorów wezwaniu prezydenta Joe Bidena, aby 1 maja rozpocząć szczepienia wszystkich dorosłych osób. W ubiegłym tygodniu Pritzker potwierdził, że Illinois jest w stanie dotrzymać tego terminu. „Jestem przekonany, że nie tylko do 1 maja, ale może nawet trochę wcześniej, będziemy mogli otworzyć się na wszystkich w stanie, wszystkich, którzy się kwalifikują” – mówił gubernator w ubiegły piątek.

W czasie czwartkowej konferencji potwierdził, że stanie się to 12 kwietnia, ale nie wszyscy zostaną zaszczepieni od razu. Pritzker wezwał do cierpliwości i zapowiedział, że stopniowo poszerzany będzie łańcuch obecnie 900 dostawców szczepionek. Według prognoz administracji prezydenta Bidena, tygodniowe dostawy szczepionek do Illinois będą wynosić w kwietniu ponad milion.

Gubernator Pritzker chwalił współpracę z rządem federalnym oraz to, że administracja Bidena jak dotąd wywiązuje się z obietnic zwiększenia dostaw dawek do poszczególnych stanów. „(…) dostawy rosną, a prezydent robi wszystko, co w jego mocy, żeby zrealizować narodowy plan szczepień” – mówił gubernator w czasie konferencji. J.B. Pritzker dwukrotnie podkreślił również, że szybsze przejście do 5. fazy planu będzie zasługą mieszkańców Illinois, którzy dochowywali nakazu noszenia masek i dystansowania społecznego. „Jestem bardziej optymistyczny niż kiedykolwiek dotąd” – mówił. „Ten dzień jest ekscytujący. Szczepionki są najszybszym paszportem do uściskania własnych wnuków, wizyt w restauracji, świętowania w szkołach, (…) wszystkiego tego, co znaliśmy, zanim pojawił się wirus. Zmierzamy we właściwym kierunku” – dodał.

Katarzyna Korza
k.korza@zwiazkowy.com

REKLAMA

2129752697 views

REKLAMA

REKLAMA

2129752712 views

REKLAMA

REKLAMA

2131549032 views

REKLAMA

2129752722 views

REKLAMA

2129752725 views

REKLAMA

2129752729 views