REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Już dziś na niebie Super Moon

Już dziś na niebie Super Moon

-

Ma miejsce tylko w raz w roku i od lat nieprzerwanie zachwyca fanów astronomii. Mowa o zjawisku zwanym Super Moon. Już dziś na niebie będzie można zaobserwować ogromną pełnię Księżyca. Proszę nie przegapić zachodu słońca!

fot. Phenixsport/ Super Moon w 2011 roku

REKLAMA

To właśnie dziś w nocy Księżyc znajdzie się dużo bliżej Ziemi niż zwykle. Wszystko dzięki eliptycznemu kształtowi jego orbity. Efektem powyższego stanu rzeczy będzie zjawisko zwane Super Moon (pol. Super Księżyc).

Zobacz: Dziś jesteśmy wyjątkowo blisko Księżyca

W ciągu roku kalendarzowego odległość Księżyca od Ziemi ulega delikatnym zmianom i może wynosić od 357 tys. km do 406 tys. kilometrów. Wraz ze zmianą odległości naszego jedynego naturalnego satelity względem Ziemi, zmienia się także jego wielkość (dostrzegalna niekiedy gołym okiem z naszej planety) i barwa.

Jeden dzień w roku, który przypada właśnie dziś, Księżyc staje się 12 proc. większy i jaśniejszy niż zazwyczaj. Zjawisko to można zaobserwować gołym okiem.

Według obliczeń naukowców dziś w nocy nad Chicago, ok. północy Księżyc znajdzie się w odległości zaledwie 356 tys. kilometrów od Ziemi. To ok. 25 tys. kilometrów bliżej niż zazwyczaj.

Fani zjawisk astronomicznych muszą jednak pamiętać, że Super Moon będzie widoczny najlepiej wtedy, gdy Księżyc znajdzie się nisko tuż nad linią horyzontu, czyli tuż po zachodzie słońca. Pełnia obserwowana kiedy Księżyc jest już wysoko na niebie ze względu na zjawisko optyczne nie wydaje się tak spektakularna.

Kolejne ciekawe zjawisko związane z Księżycem będzie można zaobserwować już 20 maja – dojdzie wówczas do niepełnego zaćmienia słońca.

AS

Zobacz Super Moon nagrany w roku 2011, w Des Moines:

5 KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks