REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Już całe Illinois objęte dodatkowymi restrykcjami

Już całe Illinois objęte dodatkowymi restrykcjami

-

Od środy 4 listopada już wszystkie regiony Illinois będą objęte dodatkowymi restrykcjami ze względu na gwałtowny wzrost nowych przypadków koronawirusa. Oznacza to zakaz obsługi we wnętrzach restauracji i barów, zamykanie lokali o 11 pm oraz ograniczenie zgromadzeń do 25 osób lub 25 procent pojemności sali.

We wtorek w Illinois zanotowano 6516 przypadków koronawirusa. Była to kolejna rekordowo wysoka liczba zachorowań od początku pandemii w naszym stanie. W ciągu doby z powodu COVID-19 zmarło 68 osób.

W niedzielę gubernator Illinois JB Pritzker ogłosił, że Region 2, obejmujący północno-zachodnie powiaty, w tym Peoria i Bloomington, dołącza do pozostałych obszarów, na które nałożone zostają dodatkowe obostrzenia. Region był ostatnim spośród jedenastu, gdzie nie obowiązywały jeszcze te restrykcje.

W minionym tygodniu średnia dzienna liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa wyniosła 6359, co oznacza 40-procentowy wzrost w porównaniu z poprzedzającym tygodniem. Średnia liczba zgonów utrzymuje się na stałym poziomie i wynosi 41.

Dużymi krokami Illinois zbliża się do 10 tysięcy ofiar śmiertelnych koronawirusa. We wtorek liczba zgonów wynosiła 9878, podczas gdy liczba zachorowań od początku pandemii – 430 018. W wtorek wskaźnik zachorowalności wynosił 8,2 proc. – dwa razy więcej niż na początku października i najwięcej od końca maja.

W obliczu fali krytyki ze strony właścicieli barów i restauracji Pritzker w poniedziałek zachęcał właścicieli biznesów do skorzystania z funduszy dostępnych w ramach programu Business Interruption Grant i innych lokalnych programów pomocowych. Zapewnił, że restauracje i bary dotknięte restrykcjami mogą skorzystać z grantów o łącznej wartości 270 mln dol.

W lipcu gubernator Pritzker ogłosił nową strategię walki z koronawirusem dzieląc stan na 11 regionów epidemicznych, opartych na regionach kryzysowych stanowego Departamentu Zdrowia Publicznego. Chicago, jak i przedmieścia w powiecie Cook stały się odrębnymi regionami.

Gubernator zapowiedział wówczas, że wszelkie wysiłki w zakresie łagodzenia kryzysu koronawirusa, jak i nowe lub stare restrykcje nakładane będą w razie potrzeby na poszczególne regiony w zależności od panującej tam sytuacji epidemiologicznej. Wcześniej stanowy plan Restore Illinois zakładał podział na tylko cztery regiony.

W sobotę gubernator nałożył dodatkowe restrykcje na powiaty Lake i McHenry, a w piątek na Chicago. Wcześniej obowiązywały one już w pozostałych regionach.

Nałożone przez IDPH restrykcje obowiązywać będą do czasu, gdy wskaźnik zachorowalności przez trzy kolejne dni nie zmniejszy się do 6,5 proc. i nie zwiększy się dostępność łóżek szpitalnych.

(jm)

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications    Ok No thanks