0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoJak ubiegać się o prawo jazdy dla nieudokumentowanych imigrantów?

Jak ubiegać się o prawo jazdy dla nieudokumentowanych imigrantów?

-

Mieszkający w Illinois nielegalni imigranci od grudnia mogą starać się o stanowe prawo jazdy. Decyzja ta zapadła blisko rok temu, lecz wymagała dopracowania szczegółów. Najwięcej czasu zajęło przygotowanie dokumentu podobnego do standardowego.

 fot. cyberdriveillinois.com
fot. cyberdriveillinois.com

REKLAMA

Pilotażowy program i procedurę starania się o dokument przedstawił właśnie sekretarz stanowy Jesse White.

Pierwsze podania o tymczasowe prawa jazdy będzie przyjmować placówka stanowa na Northwest Side zajmująca się wszystkim, co dotyczy jazdy i samochodów. Podania będą przyjmowane tylko po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie.

Szacuje się, że drogami Illinois jeździ przynajmniej 250 tys. nieudokumentowanych imigrantów. Nie mają prawa jazdy, a co za tym idzie – ubezpieczeń. Tym samym stanowią na drogach podwójne niebezpieczeństwo. Tymczasowe dokumenty nie mogą być jednak używane jako dowód tożsamości, np. przy wejściu na samolot, głosowaniu czy zakupie broni.

Senator stanowy John Cullerton, obecny na konferencji, podczas której sekretarz White przedstawił nowy dokument, powiedział: – Waszyngton debatuje nad reformą imigracyjną, a my musimy zabezpieczyć drogi w Illinois. Jeśli zdarzy się, że potrąci cię nieudokumentowany imigrant, to będziesz wiedział, że przynajmniej ma polisę ubezpieczeniową, która pokryje twoje straty.

Osoba ubiegająca się o tymczasowe prawo jazdy musi przejść badanie wzroku oraz zdać dwa egzaminy: pisemny i sprawdzający umiejętności prowadzenia samochodu w ruchu drogowym. Musi też przedstawić ważny paszport zagraniczny lub wyciąg z rejestru konsularnego oraz…

dokument potwierdzający 12-miesięczny okres zamieszkania w Illinois.

Prawo jazdy kosztuje 30 dol. i będzie ważne przez trzy lata.

Nie wszyscy wierzą, że decyzja ta przyczyni się do większego bezpieczeństwa na drogach. Ray Biesiada z organizacji Minuteman Project, która wiele bolączek ekonomicznych i społecznych wiąże z „zalewem” nielegalnych imigrantów, uważa, że przyznanie im prawa jazdy absolutnie nic nie zmieni.

Z kolei Erendira Rendon, z koalicji działającej na rzecz imigrantów i uchodźców, wyraziła ogromne zadowolenie: – To zapewnia mi wewnętrzny spokój. Moi rodzice nareszcie otrzymają prawo jazdy.

Od 12 listopada na spotkania w sprawie rozpoczęcia procedury uzyskania prawa jazdy można umawiać się telefonicznie w językach: angielskim, polskim, hiszpańskim, chińskim, mandaryńskim i koreańskim. W tym celu należy dzwonić pod numer: 855-236-1155.

Biuro sekretarza stanowego przyznaje, że wydanie prawa jazdy wszystkim nieudokumentowanym imigrantom zajmie przynajmniej dwa lata. Szacuje się, że rocznie Illinois jest w stanie wydać nieco ponad 106 tys. dokumentów.

(eg)

***

Biuro sekretarza stanu zaprasza na otwarte spotkanie informacyjne w języku polskim dotyczące tymczasowego prawa jazdy dla osób o statusie bezwizowym (Temporary Visitor Driver’s License Program for non- visa status individuals) w poniedziałek 4 listopada 2013 roku o godz. 19:00 w Centrum Kopernikowskim przy 5214 W. Lawrence, Chicago IL. 60630.

W trakcie bezpłatnego spotkania prowadzonego w języku polskim przedstawiciele Biura sekretarza stanu poinformują o:

– zasadach programu

– wymaganych dokumentach

– warunkach, jakie należy spełnić

– procesie egzaminacyjnym oraz terminie oczekiwania

Dodatkowo odpowiedzą na wszystkie pytania uczestników spotkania oraz udostępnią materiały i ulotki w języku polskim.

5 KOMENTARZE

    • JASIO: I na pewno wszystkich aresztuja i odesla “Batorym” do Polski. Uff jakie to szczescie ze ICE nie ma dostepu do kont bankowych, kart kredytowych, kart do Jewela, IPass-ow itp. bo na pewno juz dawny wszyscy zostaliby deportowani. LOL!!!!

  1. i bez tego prawka mozna tu jezdzic a ubezpieczenie na auto mozna na PL prawko. Ale lepiej je miec zeby kap sie nie czepial, heh mowa jest ze zmniejszy to liczbe wypadkow heh jak ktos nie umie jezdzic to te prawko nic mu nieda przeciez z osla sie nie zrobi konia wyscigowego 🙂

REKLAMA

2118644385 views

REKLAMA

REKLAMA

2118644492 views

REKLAMA

REKLAMA

2120440849 views

REKLAMA

2118644569 views

REKLAMA

2118644632 views

REKLAMA

2118644691 views