REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoIllinois wprowadziło prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

Illinois wprowadziło prawa jazdy dla nielegalnych imigrantów

-

Kongres stanu Illinois stosunkiem głosów 65-46 zatwierdził we wtorek ustawę przyznającą tymczasowe prawa jazdy nieudokumentowanym imigrantom. Legislacja trafi teraz na biurko gubernatora Pata Quinna, który zapowiedział, że ją podpisze. Zadowolenia z przyjęcia ustawy nie kryją organizacje walczące prawa nielegalnych imigrantów. 

fot. Nielegalni imigranci w Illinois otrzymywać będą tymczasowe prawa jazdy

Ustawa SB 957, znana jako Highway Safety Bill została zatwierdzona przez niższą izbę zgromadzenia stanu Illinois we wtorek po południu. Poparło ją 65 stanowych kongresmanów, przeciwnych było 46. Miesiąc temu legislację zatwierdził Senat stanu Illinois. Gubernator Pat Quinn zapowiedział, że niezwłocznie podpisze legislację. Ustawa wejdzie w życie 10 miesięcy po złożeniu przez gubernatora podpisu.

REKLAMA

Na mocy SB 957 osoby nie posiadające uregulowanego statusu imigracyjnego, mieszkające na terenie stanu Illinois co najmniej przez rok, będą mogły otrzymać tymczasowy dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów – Temporary Visitor Driver’s License (TVDL). Będzie on różnił się od standardowego prawa jazdy kolorem. Na fioletowej karcie widnieć będzie także napis “not valid for identification” (nieważny do identyfikacji). W praktyce oznacza to, że tymczasowego dokumentu nie będzie można użyć przy kupnie broni, alkoholu czy wejść po jego okazaniu na pokład samolotu. By otrzymać prawo jazdy aplikanci będą musieli zdać egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

Tymczasowe prawo jazdy będzie przyznawane na trzy lata, po upływie których dokument będzie można przedłużyć.

O zatwierdzenie legislacji od kilku lat zabiegały organizacje zajmujące się obroną praw imigrantów, w szczególności tych, którzy na terenie USA przebywają nielegalnie. Illinois Coalition for Immigrant and Refugee Rights (ICIRR) w specjalnym oświadczeniu wydanym po głosowaniu podkreśla, że ustawa znacząco poprawi bezpieczeństwo na drogach stanu Illinois. Nieudokumentowani imigranci będą bowiem musieli zdać stosowne egzaminy i rzadziej uciekać będą z miejsca wypadków. Poruszanie się po drogach stanu nie będzie również wiązać się ze strachem przez policyjną kontrolą.

Rocznie na drogach stanu Illinois dochodzi do 80 tys. wypadków z udziałem kierowców nie posiadających prawa jazdy i nie mających ubezpieczenia, co się przekłada na 660 mln dol. strat.

Szacuje się, że z tymczasowych praw jazdy tylko w stanie Illinois skorzystałoby około 250 tys. osób bez uregulowanego pobytu. Do kasy sekretarza stanu wpłynęłoby z tego tytułu około 3,7 mln dolarów.

Na mocy ustawy SB 957 Illinois dołączy do dwóch amerykańskich stanów – Nowy Meksyk i Waszyngton – gdzie nieudokumentowani imigranci mają prawo posiadania tego dokumentu. Stan Utah wydaje nielegalnym jedynie pozwolenie na prowadzenie pojazdów.

tm

 

 

 

13 KOMENTARZE

  • …amnestia wejdzie na na początku nowego roku.Republikanie będą chcieli zarobić pare punktów dla ratowania własnej……..y…..ale tak naprawde iniciatorem są demokraci.

  • 1. republikanie beda chcieli zarobic pare punktow a demokraci zrobia to tylko z dobroci plynacej z ich serc 🙂
   2.inicjatorem sa demokraci? inicjatorem czego sa demokraci? chyba obecanek obamowskich czyli znanej juz nam „kielbachy wyborczej” – to „inicjatywe” to ten czarodziej juz skladal 4 lata temu przed pierwsza kadencja 🙂
   przyjmij tumanie do wiadomosci ze inicjatorem to bedzie ten kto pierwszy na stole jakis projekt polozy a nie ten co obiecuje. gdyy bylo ze te co obiecuje to fakt- z demokratami i obama nikt nie ma szans 🙂

  • a z twoich podatkow urzad oplaci przelot rodzinie meksykanskiej do ich miejsca zamieszkania, zeby a rok znow ich zlapac w tym samym miescie . a ty jak przyglup dalej sie bedziesz cieszyl jacy sprytni ci urzedasy sa 🙂
   p.s
   jestes wyskrobany z tego swiata albo ulomny sadzac ze gov potrzebuje zrobic prawa jazdy zeby dowiedziec sie kto jest i gdzie mieszka z nielegalnch 🙂

 1. Jak to jest szanowna redakcjo,ze zboczencowi charlie-charlie pozwalacie na zniewazanie mojej matki jak rowniez matek innych forumowiczow i z upodobaniem dopuszczacie do drukowania tych obrazkiwych testow jak np.powyzej !!!….czy prawo dopuszcza takie praktyki???

REKLAMA

2097898639 views

REKLAMA

REKLAMA

2097898872 views

REKLAMA

REKLAMA

2099695264 views

REKLAMA

2097899015 views

REKLAMA

2097899116 views

REKLAMA

2097899226 views