0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoIllinois i Chicago dostosują się do wytycznych CDC w sprawie masek

Illinois i Chicago dostosują się do wytycznych CDC w sprawie masek

-

Gubernator J.B. Pritzker zamierza zaktualizować przepisy stanowe w związku z nowymi wytycznymi CDC, które zezwalają osobom w pełni zaszczepionym na przebywanie na świeżym powietrzu bez masek.

Gubernator zmieni stanowe przepisy dotyczące masek, aby dostosować je do nowych wytycznych federalnych, które mówią, że w wielu sytuacjach osoby w pełni zaszczepione mogą wychodzić na zewnątrz bez zakrywania twarzy – poinformowało biuro gubernatora.

REKLAMA

Nowe wytyczne Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) ogłoszono we wtorek. Według szacunków, 1 na 3 mieszkańców Illinois otrzymał obie dawki szczepionki Pfizer lub Moderna, lub pojedynczy wymagany zastrzyk szczepionki Johnson & Johnson.

Obecne przepisy stanowe wymagają masek na zewnątrz w sytuacjach, w których ludzie nie są w stanie utrzymać co najmniej 6 stóp odległości od siebie, w tym w miejscach, takich jak stadiony baseballowe i parki rozrywki.

Nie od razu było wiadomo, jakie dokładnie zmiany gubernator wprowadzi do stanowych zasad dotyczących masek, które obowiązują od 1 maja ubiegłego roku. Zmiany dotyczące użycia masek zapowiedziała również komisarz ds. zdrowia publicznego Chicago, dr Allison Arwady, mówiąc, że miasto zastosuje się do zaleceń CDC, ponieważ „ma to sens”. „Miasto będzie postępować zgodnie z CDC, więc dla ludzi, którzy są w pełni zaszczepieni – dwa tygodnie po drugiej dawce, nie musisz już nosić maski na zewnątrz, chyba że jesteś w zatłoczonych miejscach” – powiedziała Arwady podczas konferencji prasowej. „To jest po prostu podkreślenie, ponownie, że zaszczepienie się jest najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby obniżyć ryzyko zakażenia”.

Według danych Departamentu Zdrowia Publicznego Illinois, 28,7 proc. mieszkańców Chicago otrzymało dwie dawki szczepionki. W całym stanie natomiast dwie dawki szczepionki otrzymało ponad 3835491 osób, czyli 30,1 proc. populacji – w sumie podano już 9 mln dawek.

Wskaźniki te, choć wysokie, dalekie są od poziomu, który pozwala na osiągnięcie tzw. odporności stadnej. Tempo szczepień w ostatnich dniach nieznacznie spadło. W ciągu ostatnich siedmiu dni podawano dziennie średnio 100823 szczepionek.

Siedmiodniowy wskaźnik pozytywnych przypadków w całym stanie wynosi 3,5 proc. i jest nieznacznie niższy niż wskaźnik z ubiegłego tygodnia – 3,8 proc.

IDPH poinformował również szczegółowo o obecności w Illinois wariantów koronawirusa: brytyjskiego, który jest najczęstszy w tej kategorii, brazylijskiego, kalifornijskiego i afrykańskiego.

(kk)

REKLAMA

2126942909 views

REKLAMA

REKLAMA

2126942926 views

REKLAMA

REKLAMA

2128739246 views

REKLAMA

2126942936 views

REKLAMA

2126942940 views

REKLAMA

2126942944 views