REKLAMA

REKLAMA

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona główna Chicago Gubernator zawetował ustawę dotyczącą broni

Gubernator zawetował ustawę dotyczącą broni

-

Gubernator Illinois Bruce Rauner zawetował we wtorek uchwaloną przez parlament stanowy ustawę, która wymaga uzyskania licencji przez dilerów broni w Illinois. Legislacja czekała na decyzję na biurku gubernatora od 1 marca.

W obliczu nacisków wywieranych na gubernatora Bruce’a Raunera mających nakłonić go do podpisania pakietu ustaw dotyczących broni, we wtorek Rauner zawetował ustawę.

REKLAMA

Wcześniej we wtorkowym wywiadzie dla radia WJPF Rauner powiedział, że ustawa stwarza dodatkowe obciążenia biurokratyczne, niepotrzebne w obliczu istniejących już regulacji federalnych i nie przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa społeczności.

Rauner dodał, że jest zwolennikiem zaostrzenia przepisów wobec recydywistów z bronią, a w celu zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach zasugerował obecność wysoko wyszkolonego uzbrojonego personelu, który będzie w stanie chronić dzieci.

O podpisanie ustaw apelował od blisko dwóch tygodni burmistrz Rahm Emanuel. Do apelu przyłączył się również szef chicagowskiej policji Eddie Johnson, różne organizacje, a także ofiary przemocy z użyciem broni oraz ich rodziny.

Choć legislacja domagająca się licencjonowania dilerów broni w Illinois zyskała w parlamencie Illinois poparcie obu partii, nie przeszła wystarczającą ilością głosów, aby obalić weto gubernatora.

Ustawa (SB 1657) przewiduje między innymi szkolenia oraz sprawdzanie danych wszystkich pracowników dilerów broni. Legislatorzy zatwierdzili również wymóg licencji stanowej dla dystrybutorów broni i podniesienie wieku jej nabycia do 21 lat. W pakiecie znalazł się też zakaz sprzedaży cywilom broni bojowej oraz modyfikacji kolb umożliwiającej strzelanie z broni półautomatycznej jak z automatycznej (ang. bump stock). Niektóre z tych projektów nie zostały jeszcze przegłosowane w Senacie.

Rozczarowanie decyzją gubernatora wyraził burmistrz Chicago Rahm Emanuel oraz ks. Michael Pfleger, aktywista z parafii św. Sabiny na południu Chicago. Pfleger zarzucił Raunerowi, że jest głuchy na płacz rodziców, którzy stracili w strzelaninach swoje dzieci, a według burmistrza, Rauner przedkłada swoje interesy polityczne ponad bezpieczeństwo mieszkańców Illinois.

(jm)

fot.Staff Sgt. Jodi

2 KOMENTARZE

  1. Ja bede glosowal na miego. Pracuje za darmo a w dodatku stara sie utrzymac ” American Dream”. Nigdy nie popieralem demokratow, liczących na glosy afroamerykanow, na ktorych place podatki. Zyjacy na nasz koszt lenie robia co im sie podoba, strzelaja, morduja i wiezienia zapelniją….. co my z tego mamy ???

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Enable Notifications.    Ok No thanks