REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaChicagoGubernator zapowiedział zawetowanie ustawy dotyczącej broni

Gubernator zapowiedział zawetowanie ustawy dotyczącej broni

-

Gubernator Illinois Bruce Rauner zapowiedział we wtorek zawetowanie uchwalonej przez parlament stanowy ustawy, która wymaga uzyskania licencji przez dilerów broni w Illinois. Legislacja czekała na decyzję na biurku gubernatora od 1 marca.

W obliczu nacisków wywieranych na gubernatora Bruce’a Raunera mających nakłonić go do podpisania pakietu ustaw dotyczących broni, we wtorkowym wywiadzie dla radia WJPF Rauner zapowiedział, że zawetuje ustawę.

REKLAMA

Zdaniem gubernatora, ustawa stwarza dodatkowe obciążenia biurokratyczne, niepotrzebne w obliczu istniejących już regulacji federalnych i nie przyczynia się do podniesienia bezpieczeństwa społeczności.

Rauner dodał, że jest zwolennikiem zaostrzenia przepisów wobec recydywistów z bronią, a w celu zwiększenia bezpieczeństwa w szkołach zasugerował obecność wysoko wyszkolonego uzbrojonego personelu, który będzie w stanie chronić dzieci.

O podpisanie ustaw apelował od blisko dwóch tygodni burmistrz Rahm Emanuel. Do apelu przyłączył się również szef chicagowskiej policji Eddie Johnson, różne organizacje, a także ofiary przemocy z użyciem broni oraz ich rodziny.

Choć legislacja domagająca się licencjonowania dilerów broni w Illinois zyskała w parlamencie Illinois poparcie obu partii, nie przeszła wystarczającą ilością głosów, aby obalić weto gubernatora.

Ustawa (SB 1657) przewiduje między innymi szkolenia oraz sprawdzanie danych wszystkich pracowników dilerów broni. Legislatorzy zatwierdzili również wymóg licencji stanowej dla dystrybutorów broni i podniesienie wieku jej nabycia do 21 lat. W pakiecie znalazł się też zakaz sprzedaży cywilom broni bojowej oraz modyfikacji kolb umożliwiającej strzelanie z broni półautomatycznej jak z automatycznej (ang. bump stock). Niektóre z tych projektów nie zostały jeszcze przegłosowane w Senacie.

Rozczarowanie decyzją gubernatora wyraził burmistrz Chicago Rahm Emanuel oraz ks. Michael Pfleger, aktywista z parafii św. Sabiny na południu Chicago. Pfleger zarzucił Raunerowi, że jest głuchy na płacz rodziców, którzy stracili w strzelaninach swoje dzieci, a według burmistrza, Rauner przedkłada swoje interesy polityczne ponad bezpieczeństwo mieszkańców Illinois.

(jm)

Na zdjęciu: Bruce Rauner fot.Grzegorz Dziedzic

REKLAMA

2107585461 views

REKLAMA

REKLAMA

2107585693 views

REKLAMA

2109382084 views

REKLAMA

2107585834 views

REKLAMA

2107585933 views

REKLAMA

2107586041 views